5000 zł dotacji na fotowoltaikę

0
152
fot. materiały prasowe

Już ponad 60 tysięcy beneficjentów skorzystało z popularnego programu Mój Prąd. Warto wspomnieć, że ponad połowa z nich już może cieszyć się pieniędzmi na swoim koncie. Jeśli tempo sięgania po dotacji się nie zmieni, a nic na to nie wskazuje, to już pod koniec roku aż połowa budżetu całego programu zostanie wykorzystana. Przez obecną sytuacją epidemiologiczną, od kwietnia wnioski mogą być składane jedynie elektronicznie. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły. Jaki?

Co warto wiedzieć o programie Mój Prąd?

Fotowoltaika to naprawdę opłacalne rozwiązanie. Nie dość, że pozwala nam ona na produkcję taniej, a niekiedy wręcz całkowicie darmowej energii, to rząd oferuje nam liczne dofinansowania, takie jak program Mój Prąd. Od początku działania skorzystało z niego już ponad 60 000 osób, a prawie połowa z nich zdecydowała się na taki ruch dopiero w tym roku. Są to oficjalne dane, które podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tempo składania wniosków oraz szacunki idące w tym kierunku mówią nam, że do końca bieżącego roku liczba beneficjentów będzie o wiele większa niż 100 000. 

Kiedy wystartował program Mój Prąd?

Program Mój Prąd rozpoczął się na przełomie sierpnia oraz września roku 2019. Pierwsza tura zakończyła się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a w styczniu bieżącego roku rozpoczęto następny nabór, który potrwa aż do 18 grudnia. Budżet programu na starcie wynosił okrągły miliard złotych. Pieniądze zapewnią pomoc aż 200 000 osób, które łącznie będą w stanie wygenerować około 1 TWh zielonej energii w skali roku. Program zakończy się, kiedy pieniądze się skończą, dlatego powinniśmy się śpieszyć. Mimo tego, że w tym roku prawdopodobnie to nie nastąpi, to w przyszłym jest to znacznie bardziej realistyczne.

Czy grono prosumentów się powiększa?

Z programu Mój Prąd jesteśmy w stanie uzyskać aż 5 tysięcy złotych na naszą własną mikroinstalację słoneczną, której moc będzie zawarta w przedziale od 2 do 10 kW. Dofinansowanie nie może być jednak większa niż połowa całkowitych kosztów danej instalacji. Ukończenie inwestycji powinno zostać potwierdzone przyłączeniem naszej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej oraz zawarciem stosownej umowy z konkretnym operatorem sieci dystrybucyjnej. Nie możemy nie wspomnieć, że Mój Prąd to program, który skierowany jest jedynie do osób fizycznych, które wytwarzają energię na własne potrzeby. Dotacje obejmują jedynie inwestycje, które zostały ukończone po dniu 23 lipca 2019 roku.

Ile pieniędzy już wypłacono?

Kwota, jaka została wypłacona z programu Mój Prąd, przekroczyła 150 milionów złotych, a rodzin, które uzyskały swoje pieniądze, jest aż około 35 000. W związku z tym łatwo można obliczyć, że osoby, które otrzymały pieniądze, to aż połowa wszystkich prosumentów, którzy złożyli wnioski. Część osób czeka na pieniądze jeszcze od poprzedniego roku. Dlaczego? Ponieważ ich wnioski były po prostu niekompletne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił dane, które mówią, że aż 1500 wniosków jest ciągle w uzupełnieniu. 

Jak wygląda e-wniosek?

Na starcie samego programu wnioski mogły być składane tylko i wyłącznie w formie papierowej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w październiku umożliwił jednak składanie wniosków na oficjalnej platformie gov.pl. W celu złożenia wniosku przez internet trzeba założyć swój oficjalny profil z wykorzystaniem na przykład dowodu, a od dnia 31 marca możemy już składać elektroniczne wnioski osobiście. Wyjątkiem od tej reguły są tak zwani agregatorzy, czyli osoby, z którymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał określoną umowę. Jak się jednak okazuje, Polacy w więszości decydowali się na składanie wniosków w klasycznej, papierowej wersji. Na około 30 000 wniosków 65 procent z nich było papierowych.

Jak widać, program Mój Prąd to świetne rozwiązanie. Pozwala nam na zaoszczędzenie wielu pieniędzy, dzięki czemu instalacja okazuje się jeszcze bardziej opłacalna niż w rzeczywistości.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here