30 tydzień ciąży – czas na kolejne USG

0
1076

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, każda kobieta ciężarna powinna poddać się badaniom ultrasonograficznym trzy razy w całym okresie ciąży. Ostatnie przesiewowe USG należy wykonać między 28 a 32 tygodniem. Jeżeli więc zbliża się u Ciebie 30 tydzień ciąży, to znak że czas na kolejne USG.
30 tydzień ciąży to bardzo dobry moment, aby poddać się badaniu przesiewowemu III trymestru. Chociaż jest ono refundowane wyłącznie kobietom po 35 roku życia, każda ciężarna powinna je wykonać – w trosce o zdrowie swoje i swojego dziecka.

USG prenatalne III trymestru – cel badania

Celem badania USG, którego wykonanie przypada na ok. 30 tydzień ciąży jest ocena stanu płodu. Lekarz zwraca szczególną uwagę nie tylko na trendy przyrostu poszczególnych parametrów, ale również ocenia krążenie obwodowe, dojrzałość łożyska, ilość płynu owodniowego, itp. Na tym etapie istnieje ponadto możliwość dokładnej oceny narządów płodu pod kątem występowania ewentualnych wad wrodzonych.

  • Badanie pod kątem wad wrodzonych

Badanie USG pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogą pojawić się późno w trakcie życia płodowego. Zalicza się do nich m.in. zwężenie pnia płucnego serca, zwężenie aorty, małogłowie, niedorozwój móżdżku, niektóre wady układu moczowego, niektóre wady kończyn, niektóre wady układu pokarmowego.

  • Biometria płodu

Celem tego badania jest określenie szacunkowej masy płodu oraz wieku ciążowego. Lekarz dokonuje pomiarów na podstawie takich parametrów jak np.: wymiar dwuciemieniowy główki płodu (BPD), obwód głowy (HC), obwód brzucha (AC), długość kości udowej (FL).

Warto przy tym podkreślić, że przeciętny rozrzut orientacyjnej oceny wieku ciążowego może wynieść nawet 3 tygodnie. Dlatego jest to wartość tylko szacunkowa.

USG w 30 tygodniu ciąży to konieczność?

Przesiewowe badanie USG około 30 tygodnia ciąży nie jest obowiązkowe, ale zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Wynika to z prostego faktu – w okresie ciąży zmiany w rozwoju płodu zachodzą bardzo dynamicznie, co odzwierciedla m.in. tempo przyrostu masy ciała dziecka. Ponadto niektóre wady wrodzone ujawniają się dość późno – to, że lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości podczas badania USG w drugim trymestrze nie wyklucza uwidocznienia się wad w kolejnych tygodniach.

Jak przygotować się do badania USG III trymestru?

Nie istnieją specjalne zalecenia związane z przygotowaniem się do badania przesiewowego III trymestru. USG ma dokładnie taki sam przebieg jak pozostałe badania prenatalne. Jest przy tym bezbolesne i bezpieczne – zarówno dla mamy, jak i płodu.

Źródło: Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here