„13 powodów do szczęścia”. Wystawa obrazów przy ratuszu

0
196
fot. materiały prasowe

Jest to smutny, polski jubileusz stanu wojennego. Dlatego właśnie chcemy pokazać światu przeciwwagę tej rocznicy, za pomocą wyjątkowego i pozytywnego artystycznego wydarzenia, zatytułowanego „13 powodów do szczęścia” – poinformowała Marta Blonkowska z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. 

Matisse, Rembrandt, Da Vinci, Rubens, Michał Anioł, Botticelli, Moreau… w sumie 13 największych mistrzów malarstwa klasycznego, razem w jednym miejscu, na kolorowej, radosnej i postkubistycznej wystawie cyklu obrazów Janusza Andrzeja Reszka.  Wystawę będzie można oglądać od 13-31 grudnia przed zielonogórskim ratuszem. 

O AUTORZE:

Janusz Andrzej Reszka (JAR) ur. w 1952r., to znakomity polsko-francuski artysta. Absolwent Łódzkiej Szkoły Plastycznej. Od 1977 roku pracuje jako scenograf w łódzkim Teatrze Jaracza, jednak w 1981 musi przenieść się do Kazimierza gdyż jak cyt: „zaczęła mu się palić podłoga pod stopami”, jako wiceprzewodniczącemu zakładowej Solidarności. Kolejne lata to artystyczne życie przy Towarzystwie Przyjaciół Kazimierza i aktywna współpraca z Solidarnością Lubelską.
13 sierpnia 1988 korzysta z propozycji wydania paszportu w jedną stronę i wyjeżdża z kraju. Wrzesień-listopad to pobyt w Norymberdze i przy wsparciu Polonii niemieckiej udany wernisaż swoich prac. Od listopada 1988, dzięki pomocy hrabiny Rosińskiej i listowi uwiarygadniającemu z Solidarności Lubelskiej, rozpoczyna emigrację w Paryżu. Spędza tam 30 lat swojego życia.
Czynnie uczestniczy w życiu Paryskiej Polonii. W wolnych chwilach pracuje w Radio Solidarność: wywiady z Polańskim czy Gieremkiem. Uczestniczy w spotkaniu w Paryskim Merostwie przy wizycie Lecha Wałęsy. Zostaje przedstawiony ówczesnemu merowi Jacques Chirac-owi. Spotyka się i przyjaźni z wieloma artystami, między innymi z Leonor Fini i Salvadorem Dalii. Towarzyszy i wspiera do ostatnich chwil życia polskiemu malarzowi Janowi Ekiertowi.
Tworzył i wystawiał swoje obrazy w wielu galeriach, między innymi w 18. dzielnicy Paryża. Prace JAR zdobią, między innymi, ściany Parlamentu w Paryżu oraz znajdują się w również w wielu prywatnych kolekcjach, co świadczy o mocnej pozycji autora na rynku sztuki.
Rok 2017, to wielki powrót Mistrza do ojczyzny. Odnajduje swoją Muzę – Katarzynę i nową energię tworzenia. Ten kolejny szczęśliwy zwrot w jego artystycznym życiorysie zaowocował prawdziwą feerią barw i tematycznych inspiracji. Tematyka oscyluje wokół dzieł wielkich mistrzów malarstwa europejskiego. Są to między innymi: H. Matisse, Rembrandt, Da Vinci, Rubens, Michał Anioł, Botticelli, Moreau…).
Dzieła te, należące do światowej klasyki, JAR zinterpretował w cyklu płócien i nazwał je „13 POWODÓW DO SZCZĘŚCIA”.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here