10 ciekawostek o Zielonej Górze. Czy wszystko wiedziałeś o naszym mieście?

0
2500
Budżet obywatelski 2019 Zielona Góra
fot. Mirosław Materek

Zielona Góra to miasto w woj. lubuskim, które jest jedną z dwóch stolic tego regionu. Poniżej znajdziecie ciekawostki dotyczące miasta.

1. Zielona Góra większa od Poznania?

Zielona Góra jest jednym z największych, pod kątem powierzchni, miast w kraju. Z powierzchnią równą 278 km kw zajmuje szóste miejsce. Jak się okazuje jest większa od Poznania i Gdańska. Przed nią jest tylko Warszawa, Kraków, Szczecin. Łódź i Wrocław. Wszystko to dzięki połączeniu w 2015 roku miasta z gminą. Przyłączone obszary ościennych gmin sprawiły, że Zielona Góra znacznie się rozrosła. Biorąc jednak pod uwagę liczbę mieszkańców to miasto plasuje się dopiero na 24. pozycji w kraju.

2. Zielona Góra zielonym miastem

Zielona Góra dzięki przyłączeniu ościennych gmin w swoich granicach pozyskała sporo terenów zielonych, głównie lasów. Po poszerzeniu granic miasta tereny zielone zajmują 55 proc. powierzchni. Co ciekawe w lasach Zielonej Góry występuje kasztan jadalny.

3. Zielona Góra miastem zielonej komunikacji

Zielonogórski Miejski Zakład Komunikacji przeprowadził projekt elektryfikacji taboru miejskiego. Do tej pory zakupi łącznie 43 autobusy elektryczne. W planach jest zakup kolejnych 12. Inwestycja sprawi, że ponad połowa autobusów będzie miało napęd elektryczny. Zakup elektrycznych autobusów była także związana ze zmianami w całej infrastrukturze. Pojawiło się m.in. 11 stacji ładujących autobusy elektryczne, zbudowano także Centrum Przesiadkowe, przebudowano zajezdnię MZK. Pierwszy elektryczny autobus pojawił się na ulicach miasta w 2018 roku.

4. Zielona Góra to stolica wina

Zielona Góra jest uznawana za stolicę wina. Ma ona bogate tradycje winiarskie. Uprawą winorośli mieszkańcy Zielonej Góry zajmowali się już od średniowiecza. Obecnie winnice są zlokalizowane w otoczeniu miasta a nie w samym mieście.

5. Największe święto wina w Polsce

Miano stolicy wina zobowiązuje. Dlatego też w Zielonej Górze rok rocznie odbywa się Winobranie, największe święto wina w Polsce. W tym czasie w odbywają się tu huczne imprezy, podczas których można degustować wino z lokalnych winnic. Organizowane są także wycieczki na lokalne winnice.

6. Jedyne takie Muzeum Dawnych Tortur

W Zielonej Górze znajduje się Muzeum Dawnych Tortur. Jak informuje Muzeum Ziemi Lubuskiej to największa w Polsce ekspozycja przybliżająca stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych. W muzealnych piwnicach można zostać zbiór obiektów, replik narzędzi używanych m.in. podczas procesów o czary oraz egzekucji skazańców.

7. W Zielonej Górze palono czarownice na stosie

W Zielonej Górze w połowie XVII spalono na stosie kilkadziesiąt kobiet posądzonych o czary. Pierwsze cztery kobiety zostały spalone w roku 1640, ostatnia w 1655 roku.

8. A oni są z Zielonej Góry…

W Zielonej Górze urodziły się sławne osobistości, takie jak piosenkarka Maryla Rodowicz dziennikarz telewizyjny i publicysta Tomasz Lis, czy autor i kompozytor piosenek Piotr Bukartyk, a także polski raper L.U.C (właściwie Łukasz Rostkowski)

9. Srok ci u nas dostatek…

Jednym z najpopularniejszych gatunków ptaków w Zielonej Górze jest sroka. Jak podaje Wikipedia zagęszczenie tych ptaków na naszym terenie jest największe w kraju i stanowi jeden z najwyższych znanych zagęszczeń w Eurazji – ponad 30 gniazd/km² (2011). Znaczny przyrost osobników obserwuje się od lat 80. XX w powierzchni.

10. Zielonogórskie bachusiki

Wrocław ma swoje krasnale, a Zielona Góra – bachusiki. Małe figurki można spotkać w różnych częściach miasta. Każdy ma swoje unikatowe imię. I tak możemy sporkać np. Ciepłolubikusa, MZKusa, Obserwatikusa Młodzieńczego czy Palmixa. Ich poszukiwanie może okazać się niezłą zabawą!

Więcej ciekawostek znajdziecie na zalajkowane.pl

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here