Dekomunizacja ulic w Zielonej Górze. Jakie będą mieć nazwy? (LISTA)

8
5320
Zmiana nazw ulic w Zielonej Górze
fot. Wikimedia

Będzie zmiana nazw ulic w Zielonej Górze w Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak przekazał informacje dotyczące dekomunizacji ulic w Zielonej Górze.

Zmiana nazw ulic w Zielonej Górze wymuszona ustawą

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy ulic obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy, a zatem w dniu 2 września 2016 r., upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób podlegały zmianie w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy.

Wojewoda Władysław Dajczak zaznaczył, że ustawa nakazywała wszystkim samorządom do 2 września zmiany nazw ulic jeśli takie były. Dodał również, że nie wszystkie samorządy wykonały zalecenia ustawowe w tym terminie. – Jeszcze w 18 gminach 25 ulic podlega ustawie dekomunizacyjnej, w tym przypadku czekamy na opinie z IPN. O konieczności wydania kolejnych zarządzeń zastępczych będę mógł zdecydować dopiero po ich uzyskaniu – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Na dzisiaj otrzymano 8 opinii IPN (cztery dotyczą Gorzowa Wlkp. i cztery Zielonej Góry). Te w Zielonej Górze dotycząc nazw ulic: Armii Ludowej, II Armii, Przylep-22 Lipca i 9 Maja.

Jakie będą nowe nazw ulic w Zielonej Górze?

Nazwy ulic zmienią się następująco:

  • ulica Armii Ludowej w Zielonej Górze otrzymuje nazwę Władysława Jagiełły
  • ulica II Armii w Zielonej Górze otrzymuje nazwę Ofiar komunizmu
  • ulica Przylep-22 Lipca w Zielonej Górze otrzymuje nazwę Przylep-Solidarności
  • ulica Przylep-9 Maja w Zielonej Górze otrzymuje nazwę Przylep-8 Maja

Zarządzenia wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. Samorządy mają możliwość odwołania od decyzji w terminie 30 dni.

Źródło: LUW

PODZIEL SIĘ

8 KOMENTARZE

  1. Co to za nazwa – Ofiar Komunizmu???????
    Współczuję mieszkańcom tej ulicy.
    Były jakieś konsultacje dot zmian nazw ulic? Mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie?
    Dlaczego w ZG nie ma ulic nazwanych imieniem dawnych zielonogórzan, np takich o których pisze red Czyżniewski? Było w mieście wielu przedsiębiorców, którzy tu mieszkali, mieli zakłady pracy, rozwijali to miasto…

  2. W Krośnie Odrzańskim zorganizowano głosowanie, gdzie mieszkańcy mogli zadecydować jakie będą nowe nazwy ulic😉

  3. Popieram kólfon. Za kilka lat ktoś wpadnie na pomysł, że kolejne nazwy nie są fajne. Więc nazwy uwzględniające dawnych mieszkańców będą lepsze. A jeszcze nawiązują do historii miasta.

  4. Tomek trafił w sedno. Obecny rząd jest pierwszym, przez który na słowo „polityka” scyzoryk sam otwiera mi się w kieszeni… Mieszkam na 22-Lipca i dopiero dzisiaj się o tym dowiedziałem, i to zupełnie przypadkiem. A miasto wciąż nas o tym oficjalnie nie poinformowało. Niezłe heheszki.

  5. A jednak ofiar komunizmu przeszło :-/ Pokazuje to, że decydujący o tym ludzie to twardogłowe betony. Jeśli już koniecznie jakieś ofiary muszą być upamiętnione to proponuję nazwać ulicę Ofiar Janusza K.

  6. Żołnierze II Armii kim by nie byli przepędzili z ziem zachodnich Niemców, których wpuścili tu sami Polacy przy rozbiciu dzielnicowym naszego kraju. Dokładniej niejaki książę Bolesław II Rogatka oddał w XIIIw. połowę Ziemi Lubuskiej Niemcom w zamian za przysłanie przez nich wsparcia do walki z własnym bratem Henrykiem III Białym. Niemcy szybko później przejęli drugą połowę bo nazywali te ziemie „kluczem do Królestwa Polskiego” Dziękujemy zatem Panie Rogatka! Dopiero w 1945 za sprawą II Armii i Konferencji Poczdamskiej te ziemie mogły wrócić do Polski. (Ostatecznie granice polsko-niemiecką potwierdzono dopiero w 1990r.)

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here