Wikingowie – nowy fenomen w popkulturze

0
73
Technology photo created by pressfoto - www.freepik.com

Historia ludów nordyckich w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Cały świat fascynuje się bogatą mitologią oraz podróżami bohaterów ery wikingów. Wszędzie pojawiają się nowe produkcje z różnych dziedzin o wyczynach bohaterów pływających po morzach i oceanach na charakterystycznych łodziach zwanych drakkarami. Pomimo tego, że dzisiaj ci wojownicy są uważani za bohaterów, w rzeczywistości byli bandyckim ludem, który brutalnie grabił inne cywilizacje mieszkające przy dużych zbiornikach wodnych. Z pewnością każdy zauważył drastyczny wzrost popularności wikingów w ostatnim czasie. Sytuacja ta spowodowana jest przede wszystkim serialem Wikingowie, ale i licznymi grami wideo jak Vikings Go to Hell, czy Assassins Creed: Valhalla. Jeśli komuś podobają się historie wikingów, to z pewnością powinien zapoznać się ze wszystkimi najpopularniejszymi produkcjami, które sprawiły, że ta tematyka króluje w ostatniej dekadzie.

Zaczęło się w 2013 roku – Wikingowie

W 2013 roku na świecie panowała jedna seria telewizyjna, która zgarniała praktycznie wszystkie największe nagrody branżowe. Kiedy fani przeżywali tortury w oczekiwaniu na kolejny sezon Gry o Tron, pojawiła się kolejna interesująca pozycja o intrygach i walkach w czasach, kiedy największe światowe potęgi dopiero się formowały. Mowa oczywiście o serialu Wikingowie, który opowiada dzieje Ragnara Lodbroka i jego rodu, na przestrzeni wielu dekad.

Produkcja, która początkowo była traktowana jako przerywnik od Gry o Tron, z czasem stała się obowiązkowa na liście każdego fana seriali telewizyjnych. Historia okazała się bardzo dojrzała, a zestawienie jej z prawdziwymi wydarzeniami w dziewięciowiecznej Europie to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dzięki temu można było zastosować balans pomiędzy widowiskowymi scenami walk i intrygami a prawdziwymi wydarzeniami. Wszystko to prowadziło do tak dużej immersji z bohaterami, że nawet bezwzględne mordy niewinnych ludzi nie przeszkadzały w pokochaniu charyzmatycznego głównego bohatera.

Oprócz losów ambitnego wodza wikingów można dowiedzieć się także o zjednoczeniu Anglii, formowaniu się Francji, a także założeniu pierwszej osady na Islandii. Historia wikingów w serialu jeszcze się nie skończyła, a można nawet powiedzieć o jej drugiej młodości, ponieważ została przejęta przez Giganta VOD – Amazon Prime.

Gry wideo o wikingach, które biją rekordy popularności

Wspomniane wyżej nowe sloty online to niewielka część produkcji o wikingach. Koronnym tego przykładem będzie najnowsza część Assassins Creed. Seria traktuje o fikcyjnym zakonie Assasynów, którzy walczą z odwiecznym wrogiem w różnych realiach historycznych. Do tej pory można było bawić się w:

  • renesansowych Włoszech (Assassins Creed 2);
  • Ameryce Północnej czasu wojny secesyjnej (Assassins Creed 3);
  • Karaibach (Assassins Creed: Black Flag);
  • Francji z czasu rewolucji (Assassins Creed: Unity);
  • Anglii epoki wiktoriańskiej (Assassins Creed: Syndicate);
  • Starożytnym Egipcie (Assassins Creed: Origins);
  • Starożytnej Grecji (Assassins Creed: Odyssey).

W 2020 roku przyszedł czas na wikingów w niezwykle udanym Assassins Creed: Valhalla. Gra tak samo, jak powyższy serial, została osadzona w XI wieku, kiedy wikingowie dokonali inwazji na Anglię. Gracze pokochali najnowszą część tej znamienitej serii, ponieważ łączyła najlepsze części wszystkich ulubionych gier Ubisoftu (producent gry). Przemierzanie i podbijanie nowych terenów daje niebywałą satysfakcję, a połączenie idei Assassins Creed z Wikingami zadziałało idealnie, zapewniając odbiorcom dojrzałą i przede wszystkim ciekawą historię. Jak to bywa z grami tej serii i w tym przypadku można poznać kawał historii, której nie powstydziłby się żaden podręcznik do historii. Nic nie przebije wrażenia z przechadzania się po dziewięciowiecznej Europie. Produkcja cechuje się możliwością rozwoju bohatera, która zyskała uznanie w Odysei i Origins oraz zawiera elementy, które stanowiły o bardzo dużym sukcesie Black Flag (podróżne po wodach i bitwy morskie).

Dzięki temu gracz cieszy się z podróży do dziewięciowiecznej Europy i odgrywa kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach tamtego czasu. Produkcja Assassin’s Creed Valhalla okazała się największym sukcesem wydawniczym Ubisoftu, notując o wiele wyższą sprzedaż niż w przypadku wszystkich poprzednich części serii.

Literatura o tematyce nordyckiej

Fan wikingów znajdzie prawdopodobnie dziesiątki różnych pozycji, po które warto sięgnąć. Dlatego warto się skupić na tych, które w ostatnim czasie biją rekordy popularności.

  • Mitologia Nordycka (Neil Gaiman) – obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która interesuje się mitologią świata. Autor w przystępny sposób oprowadza czytelnika po świecie zamieszkanym przez bogów, w których wierzyli wikingowie. Książka pozbawiona jest trudnego języka, przez który trzeba się przebić przy typowych tytułach, traktujących o mitologii. Dzięki temu poznawanie świata i najczęściej zabawne przygody najważniejszych z bogów nordyckich czyta się lekko i przyjemnie.
  • Wojny Wikingów (Bernard Cornwell) – cykl książek traktujący o dziejach wikingów w IX wieku. Jeśli ktoś zapoznał się z historią Ragnara Lodbroka w serialu Wikingowie, bardzo szybko odnajdzie się w świecie opisanym przez Cornwella. Akcja serii książek rozpoczyna się po inwazji na Anglię, która jest podzielona na cztery różne królestwa. Warto zaznaczyć, że autor zdecydował się umieszczenie historii w Anglii, więc przynajmniej na początku nie uświadczy się w niej klimatów skandynawskich. Książka cieszy się bardzo dużą popularnością i wysokimi recenzjami. BBC zdecydowało się na wyprodukowanie serialu na podstawie przygód opisanych w 13 tomach powieści. Kolejne tomy Wojen Wikingów są regularnie wydawane i jeszcze nie wiadomo, jak zakończą się przygody wojowników z książek Cornwella.

Literatura nie zna granic, więc jeśli komuś spodobały się powyższe tytuły, z pewnością znajdzie kolejne, które w równie barwny sposób opisują realia nordyckie oraz dzieje Wikingów.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here