Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zielonogórskie Zaduszki

9 listopada 2017 o godzinie 18:00 - 20:00

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wieczór wspomnień – „Zielonogórskie Zaduszki”. Bohaterami spotkania będą znani zielonogórzanie, których pożegnaliśmy w minionym roku. Wybitne postaci, które współtworząc osiągnięcia naukowe, kulturalne i społeczne na trwałe wpisały się w tożsamość naszego miasta. Dla wielu z nas stały się źródłem inspiracji i niezapomnianych wzruszeń. Pozostają w pamięci dzięki swoim codziennym i wielkim dokonaniom.

Podczas wieczoru wspominać będziemy Janusza Koniusza, Lesława Batkowskiego oraz Jana Muszyńskiego. O przyjaciołach opowiadać będą m.in.: Robert Rudiak, Bogumiła Burda, Stanisław Kowalski oraz Leszek Kania. Spotkanie jak zawsze poprowadzi Elżbieta Maciejewska.
Janusz Koniusz – Honorowy Obywatel Miasta, zielonogórski poeta, prozaik, dramaturg i publicysta.
Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Zieloną Górą i jej środowiskiem kulturalnym związany od dziesięcioleci. Był m.in. współorganizatorem i długoletnim sekretarzem Lubuskiego Towarzystwa Kultury, członkiem Związku Literatów Polskich i honorowym prezesem oddziału zielonogórskiego Związku Literatów Polskich. Angażował się w działalność Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Pisarzy Regionu Nadodrza. Należał do kręgu współzałożycieli czasopisma „Nadodrze” – był jego kierownikiem literackim oraz ostatnim redaktorem naczelnym. Opublikował kilkanaście tomików poezji, opowiadań i słuchowisk radiowych. Był redaktorem wielu zbiorów i antologii. Autor dwóch książek, w których opisał swoje kontakty ze znanymi pisarzami i poetami (m.in. Władysławem Broniewskim i Julianem Przybosiem): Kamień z serca i Wiązania pamięci. Osobną dziedziną literackiej aktywności Janusza Koniusza była proza, która uzewnętrzniła się głównie w książkowych zbiorach opowiadań, w tym tak cennego dla Muzeum szkicu Taddeo Polacco z Zielonej Góry. Wiersze i opowiadania Koniusza były tłumaczone na wiele języków obcych. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Lubuskiej Nagrody Kulturalnej (dwukrotnie), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zielonej Góry, Lubuskim Wawrzynem Literackim (dwukrotnie) oraz Lubuską Nagrodę Literacką ZLP. W 2004 r. został honorowym obywatelem Miasta Zielona Góra, a w 2011r. wyróżniony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie literatury.

Lesław Batkowski – zielonogórzanin, który w pamięci mieszkańców miasta pozostanie w wielu rolach – jako członek Zarządu Miasta, za czasów prezydentury Zygmunta Listowskiego czy też przewodniczący Rady Miasta, kiedy Prezydentem była Bożena Ronowicz.
Jeszcze innym zapadł w pamięć jako inicjator i współorganizator Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta „Zielonogórskie Perspektywy”, otwartego dla każdego miłośnika Zielonej Góry. Wielu zapamięta prowadzone przez niego comiesięczne debaty Stowarzyszenia, podczas których prezentowano i spierano się o najbardziej pożądane kierunki rozwoju naszego miasta. Jego niespożytą aktywność życiową potwierdza fakt, że pomimo ciągłej walki z chorobą, podejmował nowe wyzwania tj. działalność na rzecz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka” w Zielonej Górze, którego był prezesem.
Lesław Batkowski równie wiele energii poświęcał pracy zawodowej. Od 2009 r. był zastępcą dyrektora ds. techniczno – eksploatacyjnych Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie, zajmując się głównie inwestycjami. Prywatnie był wielkim miłośnikiem żeglarstwa. Uwielbiał ptaki. Bacznie obserwował losy ptasich rodzin zamieszkujących przydomowy ogród. O ptasich zwyczajach mógł mówić godzinami, prezentując imponujący poziom ornitologicznej wiedzy.

Jan Muszyński – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w latach 1976-1998
Doktor historii, historyk sztuki. Urodził się w 1932 roku w Gnieźnie. W latach 1952-1956 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1956 roku przyjechał do Zielonej Góry, gdzie pracował najpierw w rozgłośni radiowej. W tym samym roku został zatrudniony w biurze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W 1960 roku objął stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które sprawował do połowy 1962 roku. Współtworzył środowisko naukowe Zielonej Góry. Od 1964 roku przez 12 lat pełnił obowiązki sekretarza Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. Tytuł doktora nauk humanistycznych z zakresu historii uzyskał w 1971 roku na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Przez 18 lat wykładał historię sztuki oraz prowadził seminaria magisterskie dla studentów w Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze.
W 1976 roku został mianowany dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej. Sprawując to stanowisko przez ponad dwadzieścia lat dokonał zasadniczych zmian struktury instytucji, w wyniku czego niektóre wcześniejsze działy muzealne zostały przekształcone w autonomiczne zielonogórskie instytucje: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, Muzeum Etnograficzne w Ochli i Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Po wyodrębnieniu samodzielnych placówek Jan Muszyński skupił się na własnej wizji Muzeum w Zielonej Górze. Stworzył nowatorską w skali kraju koncepcję wystawienniczą prezentującą w formie Galerii Autorskich twórczość wybitnych polskich artystów współczesnych.
W swoim dorobku posiada ponad 200 publikacji o różnorodnym charakterze. Za swoją pracę i zaangażowanie społeczne był wielokrotnie honorowany licznymi odznaczeniami i nagrodami. Był Honorowym Obywatelem Miasta Zielona Góra i Krosna Odrzańskiego.

Szczegóły

Data:
9 listopada 2017
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemi Lubuskiej
ul. Al. Niepodległości/15
Zielona Góra,
+ Google Map
Phone
+48 68 327 23 45

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here