W co inwestować pieniądze w 2022?

1
281

W co inwestować? Podpowiadamy, w co warto inwestować na giełdzie oraz przedstawimy praktyczne wskazówki o inwestowaniu.

Inwestycje często towarzyszą nam przez całe życie. Każdy z nas, o ile jeszcze nie podjął decyzji, gdzie ulokować pieniędzy to na pewno się nad tym zastanawiał – inwestowanie to żywy temat, przedmiot wielu rozmów, dlatego warto się nad nim pochylić. Zaproponujemy Wam dzisiaj ciekawe i opłacalne inwestycje, które pozwolą na bezpieczny zarobek i pomnożenie swoich oszczędności. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto inwestować pieniądze?

Powodów, dla których warto inwestować pieniądze, jest wiele. Jednym z ważniejszych w dzisiejszych czasach jest rosnąca inflacja. Pieniądze, które są schowane w domu lub na zwykłym koncie bankowym, nie tylko nie zwiększają swojej wartości, ale niestety także ją tracą. Pewnie większość z Was w pierwszej chwili, gdy myśli o inwestowaniu boi się, że jest to obarczone dużym ryzykiem. Nie zawsze tak jest. Na rynku mamy wiele możliwości inwestowania pieniędzy, które nie niosą ze sobą żadnego ryzyka, a nawet wręcz przeciwnie – zabezpieczają nasze oszczędności przed ciągle rosnącą inflacją. Warto mieć jednak na uwadze to, że jeżeli zależy Wam na wysokim zysku, to w znacznej większości takie operacje są obarczone większym ryzykiem utraty pieniędzy. Odpowiedź na pytanie – w co inwestować oraz jak to zrobić znajdziecie w dalszej części artykułu.

Najlepsze sposoby na inwestowanie pieniędzy

Możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów inwestycji. Począwszy od realnych, które polegają na inwestowaniu w nieruchomości, przez portfelowe, które dotyczą zakupu papierów wartościowych czy w metale szlachetne, np. w złoto oraz w kryptowaluty. W zależności od tego, jaki chce się osiągnąć efekt końcowy zależy, która z metod będzie najlepsza. Jeżeli zależy Ci na szybkim zysku, warto zainteresować się giełdą kryptowalut, jeżeli szukasz inwestycji długoterminowej, lepszym rozwiązaniem będzie giełda papierów wartościowych, a jeżeli chcesz tylko zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją, najlepszym sposobem będzie inwestowanie w metale szlachetne, które co prawda nie gwarantują dużego zysku, ale są niemal pewnym zabezpieczeniem pieniędzy.

Inne sposoby na inwestowanie pieniędzy (również opłacalne) to:

  • inwestycje w startupy,
  • Inwestycje w biznes internetowy,
  • Inwestowanie w dzieła sztuki,
  • Inwestowanie we własny biznes,
  • Inwestowanie w długoterminowe polisy.


im2

W co inwestować?
Rodzaj inwestycji Wysokość ryzyka inwestycji
Inwestowanie w nieruchomości Umiarkowane, raczej niskie – jednak próg wejścia jest wysoki ze względu na wysokie koszty.
Inwestowanie w portfele W zależności od wiedzy. Próg wejścia jest niski, ponieważ nie trzeba inwestować od razu dużej ilości pieniędzy.
Inwestowanie w metale szlachetne Niskie ryzyko. Próg wejścia jest niski, ponieważ nie trzeba inwestować od razu dużej ilości pieniędzy.
Inwestowanie w kryptowaluty Umiarkowane – w zależności od posiadanej wiedzy i zainwestowanych pieniędzy.
Inwestowanie w startupy Dosyć wysokie, jednak stopa zwrotu również jest wysoka.
Inwestowanie w biznes internetowy Umiarkowane, raczej niskie – jednak próg wejścia jest wysoki ze względu na wysokie koszty.
Inwestowanie w dzieła sztuki Umiarkowane, raczej niskie – jednak próg wejścia jest wysoki ze względu na wysokie koszty.
Inwestowanie we własny biznes Umiarkowane – w zależności od posiadanej wiedzy i zainwestowanych pieniędzy.
Inwestowanie w długoterminowe polisy. Niskie, jednak stopa zwrotu również jest niska.

 

 

Możliwe, że wiele z Was myśli o założeniu albo ma już nawet otwarte konto oszczędnościowe w banku. Oczywiście jest to jeden ze sposobów na inwestowanie, jednak zdecydowanie jeden z najmniej opłacalnych. Odsetki proponowane przez bank są często bardzo niskie – trzeba również dobrze zapoznać się z warunkami umowy, ponieważ niektóre lokaty nie mają gwarancji wypłacenia tej samej kwoty pieniędzy, którą się wpłaciło. W takim wypadku znacznie korzystniejsze będzie inwestowanie pieniędzy w inny sposób.

W co warto inwestować pieniądze na giełdzie?

Dzisiaj skupimy się na inwestowaniu pieniędzy na giełdzie. Często jest to temat dosyć kontrowersyjny, bo osoby, które nie mają o tym zbyt dużej wiedzy, często kojarzą inwestowanie na giełdzie z pewnego rodzaju hazardem. Oczywiście nie jest to prawdą, jednak przed rozpoczęciem inwestowania trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę – często bardzo dużą. Musisz posiadać wiedzę na temat tego, co się dzieje zarówno na rynku Polskim, jak i zagranicznym, ale także znać ekonomiczne trendy, czy umiejętnie przewidywać ryzyko i analizować sprawozdania finansowe. Większość z tych umiejętności zdobywa się wraz z doświadczeniem, które się nabywa podczas inwestowania, jednak przed wejściem na giełdę trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę z tego zakresu.

Inwestycje a ryzyko utraty pieniędzy

Zanim rozpoczniecie inwestowanie pieniędzy, musicie się dowiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się konkretna inwestycja. Przykładowo – zakup złota jest niemal w 100% bezpieczny. Pozwala na zabezpieczenie swoich oszczędności przed ciągle zwiększającą się inflacją, jednak nie wiąże się to z wysoką stopą zysku. Inaczej sytuacja wygląda przy inwestowaniu na giełdzie – zarówno papierów wartościowych, jak i kryptowalut. Metoda ta jest obarczona wysokim ryzykiem, jednak czasami zwrot z inwestycji może nas zaskoczyć – np. tak, jak to było w przypadku bitcoina. Nie mniej jednak przed jakąkolwiek inwestycją musisz dokładnie zapoznać się z jej ryzykiem i sposobem działania. Najważniejsza zasada inwestorów brzmi „Nie inwestuj w to czego nie rozumiesz”. Każdy z nas rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem, powinien o tym pamiętać. Musisz również wiedzieć, że nawet najlepszym zdarzają się potknięcia, dlatego zawsze inwestuj takie kwoty, jakie możesz stracić bez naruszania budżetu domowego. Pamiętaj, że inwestowanie to zawsze dobry sposób na zarabianie pieniędzy i oszczędzanie. Należy jednak do tego podchodzić dosyć ostrożnie, dlatego na końcu chcemy podkreślić jedną ważną kwestię – nie mylcie inwestowania z hazardem. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Inwestujcie, tylko w to co rozumiecie.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Wydaje mi się, że to zalezy jakie kto ma środki. Ja zainwestowałam w projekty NovaFinances – to projekty deweloperskie które są pewne i nie trzeba się bac ryzyka

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here