Kolejką elektryczną będziemy zwiedzać podziemia MRU

0
760
Rozbudowa MRU
fot. wikipedia

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Centralny odcinek podziemi MRU jest obecnie rezerwatem nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. Ponadto w Pniewie znajduje się skansen sprzętu wojskowego, sala wystawowa, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU. Część obiektów jest udostępniona do zwiedzania.

Atrakcje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień

Największą atrakcją MRU jest kompleks podziemny. Jedna z takich podziemnych tras znajduje się w Pniewie. Do zwiedzania udostępnione są różne trasy 3 km i 1,5 km. Można również wybrać samemu inny wariant trasy podziemnej. Zwiedzać można również wiele tras naziemnych.

W Pniewie znajduje się również skansen sprzętu wojskowego, sala wystawowa z licznymi eksponatami związanym z historią i przyrodą MRU. Od lipca 2005 r. działa podziemna drezyna. Na terenie Rejonu organizowane są Zloty Pojazdów Militarnych.

Planowana przebudowa i rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, przygotowywany zostaje wniosek o dofinansowanie rozbudowy Muzeum. Gotowy i złożony ma być na 29 czerwca 2017 r. – Szacowany koszt inwestycji to od 3,5 do 4 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie to aż 85% kosztów przedsięwzięcia – poinformowano nas w urzędzie miasta w Międzyrzeczu.

Co zmieni się w MRU. Rozbudowa MRU

 

Planowana jest rozbudowa i przebudowa obiektu sali wystawienniczej muzeum wraz z wyposażeniem i dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach planowanej rozbudowy wyodrębniona zostanie duża sala wystawiennicza. Powstanie również sala mini kina, w której prezentowane będą filmy z zasobów muzeum: przyrodniczych i historycznych. Planowany jest też sklepik z pamiątkami, w którym znajdować też będzie się kasa z biletami. Powstaną osobne pomieszczenia dla przewodników.

Ponadto wykonana zostanie aranżacja wnętrz części pomieszczeń obiektu bojowego PZW 717 w celu odtworzenia historycznego wyposażenia. Główną atrakcją planowanej inwestycji, objętej także wnioskiem o dofinansowanie, będzie uruchomienie kolejki podziemnej z napędem elektrycznym na istniejącym torowisku w podziemiach fortyfikacji. Na jej uruchomienie uzyskano już zezwolenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here