Nowoczesne centrum kultury będzie przy ul. Sienkiewicza (ZDJĘCIA, WIDEO)

0
902
RCAK

Rozbudowa i nadbudowa budynku Regionalnego Centrum Animacji Kultury wraz z restauracją zabytkowego parku, była tematem dzisiejszej konferencji w RCAK-u. O inwestycji pisaliśmy już wcześniej.

Nowy RCAK to połączenie współczesnego designu i tradycji

RCAK ma się znacznie zmienić. Zmodernizowany zostanie budynek, a park wokół niego zostanie zrewitalizowany.

To połączenie tradycji, dziedzictwa kulturowego z innowacją, współczesnością. Decyzja już zapadła. Lista rankingowa została zatwierdzona. RCAK przygotowuje się do realizacji dwóch dużych projektów. Pierwszy o wartości ponad 5 mln zł, z modernizacją i rozbudową tego obiektu, willi RCAK. Drugi dotyczący rewitalizacji na kwotę ponad 18 mln zł. Będzie to rewitalizacja części zabytkowej, parku. Rewitalizacja ma na celu łączenie wielu funkcji RCAK-u, w tym także nowych funkcji. RCAK ma być instytutem kultury dla całego regionu. Nowe funkcje będą polegały na stworzeniu infrastruktury do działalności nie tylko artystycznej , ale także dla młodych ludzi, zainteresowanych działalnością Zespołu Pieśni i tańca, czy innych kół i sekcji. Powstanie wiele artystycznych i technicznych pracowni – powiedziała Elżbieta Polak, marszałek województwa.

RCAK najnowocześniejszym ośrodkiem kultury w regionie

RCAK dzięki przebudowie będzie mógł wykorzystać nowe technologie i w ten sposób zachęcić szersze grono do uczestnictwa w kulturze.

RCAK oddziałuje na województwo lubuskie w całym obszarze. To nie tylko inwestycja techniczna. Podnosimy jakość życia studentów, młodych ludzi, mieszkańców Polski zachodniej wykorzystując nowe technologie do rozwoju i do uczestnictwa w kulturze. Nie tylko śpiew, muzyka i taniec jest kluczem w edukacji kulturowej – przekonuje dyrektor Tomasz Siemiński.

Co się zmieni?

Plan modernizacji RCAK jest imponujący. Przewiduje nie tylko remont głównej siedziby RCAK-u, ale także zbudowanie nowych obiektów.

Modernizujemy obiekt, przywracamy historyczne wnętrza, ale także standaryzujemy pomieszczenia biurowe. Rozbudujemy również dwa budynki: poligrafii i garażowy, gdzie powstaje pierwszy w Polsce zachodniej inkubator przemysłów kreatywnych – informuje T. Siemiński.
Nowy obiekt będzie miał około 2,5 tys. mkw i aż trzy kondygnacje. Pierwsza z nich będzie ukryta w ziemi. – Obiekt nie będzie wyższy od willi RCAK-u, która jest i będzie podstawowym elementem tego założenia parkowego, w którym jesteśmy – wyjaśnia Jacek Bułat architekt z APA Autorska Pracownia Projektowa. Podstawową funkcją nowej części będzie sala wielofunkcyjna na 150 osób, wyposażona w przeróżne systemy związane z ustawianiem automatycznych foteli, podestów, montażem dekoracji, oświetleniem.

Nowy profil RCAK

Nowy profil RCAK-u będzie jedynym tak unikatowym centrum kulturowo-artystycznym w regionie. Wzmocnione zostaną nie tylko obecne programy animacyjne, ale powstaną także nowe:
HUMAN SERVICE & DESIGN – pracownia grafiki i wzornistwa.
MEDIA LAB – program łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne
ART-DRUK DESIGN – program wsparcia edukacji kulturowej w zakresie wykorzystania nowych mediów.
FOLK DESIGNE – Program edukacji tańca ludowego LZPiT.
FLICK DESIGN – pracownia edukacji kulturowej w zakresie sztuk wizualnych.
STREAMING DESIGNE – pracownia streamingu służąca tworzeniu i promowaniu działań kulturowych w sieci.
KADRY KULTURY – program systemowych szkoleń w kulturze – nowe technologie w działalności kulturowej. Nowo powstałe sale warsztatowe i konferencyjne.
EDUKACJA ARTYSTYCZNA – program wsparcia rozwoju edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.
SOUND DESIGNE – program wsparcia muzycznej edukacji kulturowej.
KULTURA TĘDY – program badań w kulturze służący podnoszeniu umiejętności lubuskich kard kultury.

Zakres inwestycji to m.in:

– Modernizacja i adaptacja funkcjonalna zabytkowej willi, wraz z m.in. adaptacją pomieszczeń d o realizacji programów z zakresu edukacji kutlurowej i prowadzenie badań w kulturze. Powstaną pomieszczenia noclegowe, będą to 3 apartamenty z niezależnymi węzłami sanitarnymi i niezależnym wejściem do budynku. W zakres inwestycji wchodzi także rewitalizacja klubu Harlem. Ponadto budynek zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
– Rozbudowa i nadbudowa obecnego budynku poligrafii
– Rozbudowa i nadbudowa obecnego budynku garaży
– Zagospodarowanie terenu zabytkowego parku. Teren o powierzchni 1,057 ha zostanie zagospodarowany o: nowe rozwiązania komunikacyjne (ciągi piesze i techniczne), ogródek kawiarniany, elementy sztuki przestrzennej i elementy rekreacyjno-wypoczynkowe, wodne itd. powstaną miejsca postojowe – w tym dla pojazdów osób niepełnosprawnych i rowerów.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here