Niemcy, Hindusi, Nowozelandczycy pracują w Lubuskiem. Kto jeszcze?

0
245
fot. freepik.com

O ponad 2,5 tys. osób wzrosła liczba ubezpieczonych cudzoziemców mieszkających i pracujących w woj. lubuskim w stosunku do roku ubiegłego. Najliczniejszą grupę w dalszym ciągu stanowią obywatele Ukrainy. Jednak nie brakuje u nas także pracowników z Tadżykistanu, Meksyku oraz Republiki Burundi. – W pierwszym kwartale 2017 roku zatrudnienie obcokrajowców w naszym województwie wzrosło o 1/3. To bardzo wysoki wskaźnik, który pokazuje, że coraz więcej pracodawców decyduje się zatrudniać cudzoziemców legalnie – tłumaczy Agata Muchowska, rzecznika prasowa lubuskiego ZUSu.

Skąd pochodzą pracujący u nas cudzoziemcy?

W dalszym ciągu najliczniejszą grupę cudzoziemców w Lubuskiem stanowią Ukraińcy. Ich liczba w Zielonej Górze wzrosła z 3813 w 2016 roku do 5197 w 2017 roku. W Gorzowie w 2016 pracowało 3 239, a już w 2017 roku 4235. W Zielonej Górze pracuje także wielu Białorusinów (113 osób) i Niemców (107). Widać również dysproporcje w zatrudnianiu określonych narodowości w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Podczas gdy w Gorzowie pracuje 51 obywateli Chin, w Zielonej Górze jedynie 6. Natomiast Zieloną Gorę upodobali sobie Gruzini (60 osób w Zielonej Górze i 1 w Gorzowie Wlkp.).

W Zielonej Górze pracują także osoby z obywatelstwem serbsko-czarnogórskim (41 osób). W Gorzowie Wlkp. jest ich tylko 18. Kilkadziesiąt osób pracuje także z Rosji, Rumunii i Turcji, czy Mołdawii. 20 pracujących cudzoziemców to Hindusi. Zaledwie dwie osoby pracujące w Zielonej Górze to obywatele Nowej Zelandii. Zatrudnienie znalazło także pięć osób z Nigerii. Spośród 1 1194 ubezpieczonych w naszym województwie cudzoziemców, 7 132 stanowią pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, 435 prowadzi własną działalność gospodarczą, pozostali zatrudnieni są na podstawie innych umów. Szczegóły dotyczące pochodzenia cudzoziemców znajdziecie w załączonym pliku —- > Cudzoziemcy Zielona Góra i Gorzów Wlkp.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here