Policja: zagrożenie terrorystyczne na Woodstocku, ataki paniki, detonacja niewybuchów

0
865
fot. Lubuska Policja

Lubuska policja uznała, że największe zagrożenie dla tegorocznego Woodstocku stanowią zamachy terrorystyczne. Może dojść także do masowych ataków paniki wywołanych fałszywym alarmem. Policja alarmuje, że wzrasta także skala popełnianych przestępstw i wykroczeń podczas imprezy. Komendant miejski policji w Gorzowie Wlkp. wydał opinię, że imprezy pod Dużą i Małą Sceną są imprezami podwyższonego ryzyka.

Wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym

W opinii komendanta miejskiego policji w Gorzowie Wlkp zagrożenie atakiem terrorystycznym w przypadku Woodstocku jest wysokie. Ma to związek z tym, że do tej pory zamachowcy wybierali miejsca o dużym skupieniu ludzi, gdzie mogli być niezauważeni i nie wzbudzaliby podejrzeń. Ataki były przeprowadzane przez pojedynczych sprawców, poprzez podkładanie ładunków wybuchowych lub wykorzystanie pojazdów, co wpisuję się w imprezę jaką jest Woodstock. Poza tym fakt, że Polska jest zaangażowania w działania koalicji antyterrorystycznych może dodatkowo wzbudzać agresję wśród organizacji terrorystycznych z całego świata.

Ataki paniki

Innym równie ważnym aspektem jest możliwość wystąpienia zbiorowych ataków paniki wśród uczestników imprezy wywołanych zarówno faktycznym atakiem, jak i fałszywym alarmem. Ludzie podczas tak dużej imprezy zaczną się przemieszczać dynamicznie i nieskoordynowanie. Może to powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo teren Woodstocku ma być ogrodzony, co może wpływać na sposób i możliwości przemieszczania się spanikowanych i przerażonych ludzi.  Innymi czynnikami ryzyka jest łatwość dostępu do alkoholi oraz możliwy dostęp do substancji odurzających, a także umiejscowienie imprezy na terenie po poligonowym, co niesie za sobą zagrożenie ujawnienia niewybuchów oraz ich detonacji.

Niewystarczające kontrole?

Komendant ma także zastrzeżenie co do przeprowadzania kontroli, które odbywają się jedynie na bramach wejściowych pod kątem ujawnienia materiałów pirotechnicznych oraz materiałów radioaktywnych. Sporym utrudnieniem, zdaniem policji, jest także to, że nie ma możliwości niedopuszczenia na teren poszczególnych imprez masowych większej ilości osób niż zakładana przez organizatora. Zdaniem policji liczna uczestników imprezy, w szczególności pod Dużą Sceną, jest zdecydowanie zaniżona

Impreza podwyższonego ryzyka

– Mając powyższe na uwadze, a w szczególności zidentyfikowane w wyniku analizy ryzyka zagrożenia, w ocenia organu opiniującego w niniejszej sprawie – imprezy masowe przed „Dużą Sceną” oraz „Małą Sceną” – są imprezami masowymi podwyższonego ryzyka(pełną opinię znajdziecie Opinia_Woodstock_2017).

Wzrost liczby przestępstw i wykroczeń na przestrzeni lat

– Mimo profesjonalizmu, doświadczenia i wysokiej oceny Policji w zabezpieczaniu tego festiwalu dostrzegamy wiele zagrożeń, które wynikają z charakteru imprezy. Teren na którym festiwal się  odbywa jest wyjątkowo trudny do zabezpieczenia. Z uwagi na rosnące zagrożenia, co roku lubuska policja przy wsparciu funkcjonariuszy z innych jednostek w kraju kieruje do tych zadań coraz większą liczbę policjantów. Dla zobrazowania wystarczy stwierdzić, że w 2011 roku do zabezpieczenia skierowano 1040 funkcjonariuszy, natomiast w 2016 roku było ich już 1589. Wzrósł także koszt działań Policji, która  w 2011 roku przeznaczyła na zabezpieczenie 569.499 zł, a w 2016 roku już 1.360.595 zł – informuje policja i przedstawia statystyki.

 

2011 rok:

– 39 kradzieży;

– 22 przestępstwa narkotykowe;

– 14 pobić;

– 7 kradzieży z włamaniem;

– 3 naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy i znieważenie funkcjonariusza;

– 3 uszkodzenia mienia;

– 1 niestosowanie się do zakazu sądowego;

– 1 rozbój;

– 1 nieumyślne spowodowanie śmierci;

– 1 przywłaszczenie mienia;

– 1 narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia

– 2 zniszczenie dokumentu;

 

2016 rok:

– 136 przestępstw narkotykowych,

 58 kradzieży;

– 2 zgłoszenia o zgwałceniu;

– 1 rozbój;

– 1 uszkodzenie ciała;

– 1 wypadek w ruchu drogowym;

– 3 nietrzeźwych kierujących;

– 2 kierowców z zakazem prowadzenia pojazdów;

– 4 znieważenia funkcjonariuszy;

– 4 kradzieże pojazdów;

– 1 przywłaszczenie telefonu;

– 2 uszkodzenia mienia;

 1 przywłaszczenie;

– 3 używania środków pirotechnicznych / race/;

– 1 naruszenie nietykalności cielesnej pracownika służb ochrony.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here