Policja apeluje o ostrożność na drogach

0
128

– Prosimy wszystkich kierujących o ostrożność na drogach i dostosowanie prędkości do trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych, ponieważ jest to jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie zimowym – apeluje zielonogórska policja.

W trudnych warunkach, przy śliskiej, mokrej czy marznącej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. – Nagłe pogorszenie sytuacji pogodowej potrafi zaskoczyć wielu kierowców, dlatego pamiętajmy o tym i odpowiednio się przygotujmy – wyjaśnia policja.

Okres zimowy to trudny czas, który z pewnością zweryfikuje umiejętności, zachowanie i styl jazdy wielu kierujących. – Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu. Unikajmy gwałtownych manewrów – nagłego hamowania, przyspieszania czy wyprzedzania innych pojazdów, ponieważ przez takie działanie stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także  innych w tym osób pieszych – tłumaczy policja.

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań. – Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo tych właśnie niechronionych uczestników ruchu drogowego i pamiętajmy, że w razie zdarzenia z ich udziałem, piesi ponoszą dużo poważniejsze konsekwencje z utratą zdrowia, a nawet życia włącznie. Bądźmy szczególnie ostrożni w godzinach porannych i wieczorem kiedy zapada zmierzch i pogarsza się widoczność na drogach. Pieszych prosimy natomiast o noszenie odblasków oraz aby przed wejściem na przejście upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Elementy odblaskowe na torbach czy ubraniach powodują , że jesteśmy lepiej widoczni w światłach nadjeżdżających samochodów i kierujący ma szansę wcześniej nas zauważyć – informuje policja. Przypomina także o rzeczy najważniejszej: nigdy nie siadajmy za kierownicę po alkoholu!

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here