Policja odpowiada, jak walczyć z „osiedlowymi pijaczkami”

0
574
Designed by Freepik
Reklama w Zielonej Górze

Osoby spożywające alkohol na osiedlach stanowią dla mieszkańców miasta poważny problem. Jak informowali nas Czytelnicy, osiedlowe pijaczki uprzykrzają życie m.in. mieszkańcom ul. Sucharskiego, os. Łużyckiego, okolic Parku Piastowskiego i skweru obok Carrefoura. Przeciwdziałanie wykroczeniom związanym ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych to jeden z priorytetów funkcjonariuszy podczas patroli policyjnych.

 

W trzy miesiące ukarano 992 osoby

Wczoraj pisaliśmy o zgłoszeniu podczas Rady Miasta problemów mieszkańców os. Pomorskiego z osiedlowymi pijaczkami, którzy uprzykrzają mieszkańcom życie. W odpowiedzi na ten artykuł poinformowaliście nas o wielu miejscach w Zielonej Górze, gdzie podobny problem występuje. Zapytaliśmy Komendę Miejską Policji w Zielonej Górze o działania podejmowane w walce z tego typu zjawiskiem. Jak się okazuje jest to jedno z głównych zadań w patrolach i obchodach. Funkcjonariusze mają obowiązek przeciwdziałać popełnianiu wykroczeń i ujawniania wykroczeń z art. 43 ust 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – czyli spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy (1.07-30.09) policjanci ujawnili 992 takie wykroczenia, a sprawcy zostali ukarani 883 mandatami, 86 pouczeniami, a wobec 23 skierowano wnioski do ukarania do sądu. – Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze zawsze reaguje na wszelkie informacje dotyczące miejsc gdzie naruszony jest porządek publiczny. Wskazane miejsca są kontrolowane i patrolowane, sporządzana jest właściwa dokumentacja. Dzielnicowi odpowiedzialni za dany rejon kontaktują się z zarządcą terenu proponując rozwiązania przeciwdziałające naruszaniu porządku publicznego np. odpowiednie oświetlenie, zlikwidowanie zasłaniającej roślinności, przeniesienie ławek do siedzenia w miejsca odkryte, itp. – informuje Małgorzata Barska rzeczniczka prasowa KMP w Zielonej Górze.

Jak możemy z tym walczyć?

W Polskiej Policji od 2016 roku funkcjonuje specjalny program komputerowy pn. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie każdy obywatel za pośrednictwem Internetu może zaznaczyć miejsce zagrożone, o takich miejscach można również powiadomić swojego dzielnicowego – drogą telefoniczną lub mailową – wszystkie dane adresowe na stronie internetowej KMP w Zielonej Górze. Dodatkowo można również wysłać e-mail do Rzecznika Prasowego.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here