Ostatnie aktywności partii Razem

2
310

W październiku br. członkowie partii Razem brali czynny udział w marszu równości w Toruniu, na którym walczono o prawa mniejszości seksualnych. W tym też miesiącu odbył się Manifest Świeckości, mający na celu rozdzielenie spraw państwowych od kościelnych. Politycy partii Razem angażują się też w zapewnienie darmowych szczepień dla najbardziej potrzebujących.

Marsz równości w Toruniu

W październiku 2017 roku w Toruniu odbył się pierwszy w tym mieście Marsz Równości, w którym główny udział brała partia Razem oraz Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności. W tym wydarzeniu wzięło udział prawie 1500 osób, w tym członkowie LGBTQ. Organizatorzy marszu cieszą się, że w Polsce rośnie liczba heteronormatywnych osób, które wspierają walkę o równouprawnienie. Wydarzenie to było blokowane przez fundację „Pro – Prawo do życia” oraz przez „obrońców życia i rodziny”. Ta druga grupa zorganizowała kontrmanifestację, która została ostatecznie udaremniona przez policję.

Manifest Świeckości – oddzielenie państwa od kościoła

W tym samym miesiącu odbył się też Kongres Świeckości, w którym czynny udział wzięli członkowie partii Razem, w tym Dorota Budacz oraz Monika Szymańska. Głównym celem tego wydarzenia było dążenie do rozdzielenia spraw publicznych od religijnych. Zgodnie z przedstawicielami manifestu, w Polsce osoby niewierzące czują się dyskryminowane na takich polach, jak: opieka zdrowotna, prawa kobiet, ochrona dzieci przed przemocą, edukacja, finanse i prawo karne. Zgodnie ze słowami Doroty Budacz, zadaniem osób biorących udział w tego typu wydarzeniach jest zwiększenie wrażliwości na wykluczenie i rozwiązanie problemu braku świeckości państwa. „Bariery na drodze do państwa świeckiego w Polsce narosły przez przez trzy dekady braku solidarności i prawdziwej polityki społecznej” – powiedziała członkini Zarządu Krajowego Razem.

Petycje partii Razem w sprawie refundowania szczepień

Pod koniec września 2017 r. politycy partii Razem zwracali się do Sejmików Wojewódzkich w celu utworzenia programów refundacji szczepień. Celem tego przedsięwzięcia jest zapewnienie darmowych sczepień biednym rodzicom, których nie stać na wykonanie tego zabiegu, płacąc z własnej kieszeni. Petycja ta powstała na skutek wspólnych rozmów Beaty Szydło z przeciwnikami szczepień, które mają być uwzględnione w kolejnych reformach. Propozycja polityków partii Razem dotyczy darmowych szczepień przed żółtaczką A i B, kleszczowym zapaleniem mózgu oraz wirusem HPV.

Tomasz Delmaczyński

 

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Partia Razem organizowała dużo więcej różnych akcji – proszę zajrzeć choćby na profil Partii Razem w Częstochowie, nie mówiąc już o Pomorzu, Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie. Razemki działają cały czas bardzo prężnie!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here