Odzież robocza a odzież ochronna. Prezentujemy kilka istotnych różnic

0
29
fot. materiały prasowe

Odzież robocza nie jest określeniem, które swobodnie stosować można zamiennie z odzieżą ochroną. Innymi słowy: wcale nie jest to jedno i to samo. Łączy je jednak to, że stosuje się je w wielu miejscach pracy, w zależności od zagrożeń. To bardzo ważne, aby prawidłowo określić okoliczności, z jakimi mierzyć się będą pracownicy w zakładzie. Ważne jest również to, aby zarówno odzież robocza, jak i ochronna, wykonane były z jakościowych materiałów, tak aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo oraz doskonały komfort. Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze artykuły BHP oraz jakie są istotne różnice między odzieżą ochronną a odzieżą roboczą.

Odzież ochronna, czyli środek ochrony indywidualnej, który ratuje życie

Odzież ochronna jest środkiem, służacym, nomen omen, ochronie pracownika przed jakimś rodzajem zagrożeń, które niesie za sobą charakter wykonywanej pracy. Jest więc niezbędna w wielu miejscach, szczególnie gdy pracownicy mają kontakt z maszynami, środkami chemicznymi, wysoką temperaturą i innymi fizycznymi utrudnieniami. Istnieją trzy kategorie środków ochrony indywidualnej. Kategoria I dotyczy wyłącznie minimalnych zagrożeń, kategoria II zagrożeń średniego ryzyka, kategoria III zaś tyczy się niebezpieczeństw, które mogą skutkować nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. Wykonywanie pracy bez niej w bezpieczny sposób nie jest możliwe. Warto mieć świadomość, że art. 207. Kodeksu pracy mówi, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higienę pracy. Jest on ponadto zobligowany do tego, aby chronić zdrowie i życie osób pracujących poprzez zapewnienie im bezpiecznych warunków pracy. Oznacza to, że sprzęt BHP zapewnia pracodawca nieodpłatnie.

Czym charakteryzuje się odzież robocza? Dowiedz się, aby zapewnić pracownikom komfort!

Odzież robocza jest czymś, co zabezpiecza pracownika przed możliwym zabrudzeniem lub zniszczeniem (nawet niejednoznacznym, ale postępującym) jego własnych ubrań. Stosuje się ją również w sytuacjach, w których wymagana jest specjalna sterylność. Mówiąc inaczej: zastępuje po prostu odzież pracownika. Najczęściej więc możemy zaświadczyć jej obecność w zakładach gastronomicznych, ośrodkach medycznych czy salonach kosmetycznych. Jako przykład można podać kombinezony, ogrodniczki, fartuchy, ale też bluzy, które mogą mieć elementy odblaskowe. Mając na uwadze najwyższe dobro i komfort pracowników, artykuły BHP powinno się nabywać od najbardziej uznanych dystrybutorów. Szeroki asortyment takiego sprzętu znaleźć można na stronie firmy Alfa i Omega, pod linkiem https://aio.com.pl/artykuly-bhp/odziez-robocza/. To bardzo ważne, aby prawidłowo ocenić okoliczności pracy i zadbać o najwyższą jakość bezpieczeństwa. Zadbaj o nią już dziś!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here