Nowoczesny sprzęt wjeżdża do szpitala. Wciąż jednak są braki kadrowe (ZDJĘCIA)

0
967
fot. ZielonaNews.pl

Do szpitala tymczasowego w Zielonej Górze jest zwożony sprzęt. –  Docierają różne elementy tego sprzętu. Cieszę się, że wszystko jest zgodnie z planem i termin uruchomienia szpitala przewidziany na 7 grudnia jest niezagrożony – poinformował Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. Brakuje jednak kadry.
Szpital tymczasowy jest wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Docierają różne elementy tego sprzętu. Mamy już prawie komplet, nowoczesnych łóżek szpitalnych. Mamy bardzo nowoczesny aparat USG – wymieniał dziś wojewoda. Jest także nowoczesne urządzenia, które umożliwia przy łóżkach pacjentów zanalizowanie niewielkiej ilości krwi. – Jest to analizator parametrów krytycznych, który pozwala na analizę próbki krwi pacjenta pod kątem 19 kluczowych parametrów w ramach gazometrii. Jest to bardzo istotne z punktów diagnostycznych. To też pokazuje, że wyposażenie tego szpitala będzie bardzo nowoczesne – wyjaśnił.

Na dzień 23 listopada 2020 firma dostarczyła do szpitala:
– Łóżko szpitalne 4 segmentowe z materacami 50 sztuk
– Aparat do leczenia nerkozastępczego z osprzętem jednorazowym 4 sztuki
– Rękawice nitrylowe rozmiar S/M/L/XL 175 030 sztuk
– Rękawice nitrylowe z długim mankietem rozmiar S/M/L/XL 36 600 sztuk
– Zamgławiacz nocospray 15 sztuk
– Ochraniacze wysokie na buty 2 700 sztuk
– USG Hitachi Aloka Arieta 50 -1 sztuka
– Krzesło – siedzisko plastikowe 200 sztuk
– Wózek – wanna 2 sztuki
– Wózek lekowy 7 sztuk
– Wózek wielofunkcyjny 6 sztuk
– Wózek reanimacyjny 3 sztuki
– Wózek medyczny transportowy 5 sztuk

Brakuje kadry
 

Brakuje jednak wyspecjalizowanej kadry. – Prowadzę rozmowy ze wszystkimi szpitalami na terenie województwa, a także z innymi podmiotami leczniczymi, kierując do niech prośbę o wsparcie szpitala tymczasowego, tak aby każdy szpital miał poczucia współdziałania ze szpitalem tymczasowym, w ramach naszej struktury antycovidowej, i żeby wsparł ten szpital poprzez zatrudnienie części swojego personelu bądź też chociaż zagospodarowania części dyżurów medycznych. Spotkania z personelem medycznym w tej sprawie trwają i mam nadzieję, że pojawią się kolejne osoby do pracy – wyjaśniła Dyrektor Wydziału Zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim Bożena Chudak. Prowadzone również rozmowy z rezydentami i  z osobami, które czekają na możliwość podjęcia specjalizacji.

Szpital będzie najnowocześniejszym szpitalem tymczasowym w kraju
Łącznie potrzebnych będzie około 300 osób, z czego około 90 lekarzy. Bożena Chudak z wydziału zdrowia urzędu marszałkowskiego, podkreślała, zapotrzebowanie kadrowe jest zaspokojone w około 45 procentach. – Szpital będzie najnowocześniejszym szpitalem tymczasowym w kraju. To jest też, myślę z punktu widzenia zatrudnienia, jest atrakcyjne – mówiła. Ze strony wojewody trwają intensywne działania mające na celu pozyskanie kadry. Podczas dzisiejszej konferencji również apelowano o zgłaszanie się do pracy. – Bardzo prozę by osoby chętne zgłaszały się bezpośrednio do wojewody, albo do zarządu szpitala tymczasowego, tak aby skutecznie ten zespół medycznych skompletować – mówiła dziś Bożena Chudak. Wciąż aktualne są apele do kadry medycznej i wolontariuszy, którzy mogliby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym.

Jakie będą stawki za pracę?
Każdy personel medyczny otrzyma stawkę podstawową w takiej wysokości jak otrzymują ją pracownicy szpitala uniwersyteckiego. I ta stawka będzie o 100 procent zwiększona w stosunku do tej bazy wyjściowej – wyjaśniała B. Chudak. Jakie są stawki. – Nie jestem upoważniona do udzielania informacji na temat stawek w szpitalu tymczasowym, ale mogę podzielić się informacją na temat stawki pielęgniarki na umowie kontraktowej, to będzie łącznie z podwyższoną bazą około 110 zł za godzinę – wyjaśniła.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here