Mrożenie jedzenia – co musisz wiedzieć?

0
522
fot. materiały prasowe

Mrożenie jest świetną techniką utrwalania i magazynowania jedzenia. Proces ten, pozwala na utrzymanie odpowiedniej ilości składników odżywczych w żywności. To także rewelacyjna alternatywna, kiedy dostęp świeżych produktów na półkach sklepowych jest ograniczony. Mrożenie żywności przyczynia się do dbania o zbilansowaną dietę, kiedy sezon niektórych warzyw, owoców już minął.

Dlaczego warto mrozić żywność? Ponieważ dzięki tej metodzie możemy przedłużyć termin przydatności do spożycia niektórych dań, produktów. Mrożenie jedzenia umożliwia również sporą oszczędność czasu.

Co musisz wiedzieć o mrożeniu?

Produkty, które chcemy zamrozić najlepiej przechowywać w specjalnych woreczkach. Kolejnym artykułem są pudełka plastikowe. Są wygodne, jeżeli chcemy mrozić owoce, warzywa, produkty płynne typu kremy. Starajmy się, aby do pakowanej żywności nie dostał się tlen, ponieważ przyczynia się on do zmiany barwy danego produktu.

Ważną zasadą, którą powinniśmy się kierować jest mrożenie tylko świeżych produktów.

Co musisz wiedzieć o mrożeniu – owoców i warzyw?

Owoce tj. truskawki, maliny, jagody, borówki powinniśmy mrozić od razu po zakupach. Po umyciu, osuszeniu i oczyszczeniu najlepiej umieszczać je w pojemniku. Starajmy się, aby miały trochę luzu ponieważ mogą się sklejać. Wiśnie, czereśnie, śliwki powinniśmy wytrybować z pestek i umieścić w pudełkach. Gruszki oraz jabłka w pierwszej kolejności należy włożyć do wrzącej wody z dodatkiem soku z cytryny. Owoce należy oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić na kawałki. Brzoskwinie, nektarynki oraz banany najlepiej obrać ze skóry i podzielić na mniejsze kawałki. Wszystkie owoce przed procesem mrożenia powinny być starannie wysuszone.

Warzywa są świetnymi produktami, które nadają się do mrożenia. Istnieje jednak kilka wyjątków. Cebula, czosnek, sałata, ziemniaki, rzodkiewki, są warzywami, których nie powinniśmy mrozić. Marchewkę, pietruszkę, seler przed zamrożeniem, najlepiej ugotować w garnku a potem ostudzić i osuszyć. W zależności od późniejszego przeznaczenia można pokroić warzywa korzeniowe w kostkę lub słupki. Termin ważności mija po 9 miesiącach od daty zamrożenia. Blanszowanie jest to proces polegający na zanurzeniu warzyw we wrzącej wodzie na 2-3 minuty a następnie ich schłodzenie w zimnej. Groszek, szczaw, jarmuż, fasolka szparagowa, szpinak są to produkty, które przed mrożeniem należy poddać właśnie procesowi blanszowania. Brokuły czy kalafior najlepiej mrozi się, gdy podzielimy je na różyczki. Koperek, natkę pietruszki – powinny być pokrojone i umieszczone w pojemniku. W każdym momencie, możemy wyjąć dany produkt i wykorzystać go do danej potrawy. Bakłażana oraz cukinię należy pokroić w kostkę lub talarki. Warzywa czerwone tj. pomidor – mrozimy w całości, paprykę – po usunięcia gniazda, dzielimy na mniejsza kawałki.

Więcej o mrożeniu jedzenia przeczytasz w artykule: Co można mrozić a czego nie – czyli jak mrozić jedzenie?

Co musisz wiedzieć o mrożeniu – mięsa?

Mięso jest jednym z najpopularniejszych produktów, które mrozimy. Przed czynnością zamrażania należy, dokładnie umyć i osuszyć produkt. Najlepiej od razu przystąpić do porcjowania mięsa i wkładania ich do woreczków. Następnie umieszczamy przygotowane produkty do zamrażalnika. Sposobem tym zapobiegniemy tworzenia się drobnoustrojów. Starajmy się, aby po wyjęciu mięsa z zamrażalnika, wykorzystać całą porcję produktu.

Co musisz wiedzieć o mrożeniu – ryb i owoców morza?

Po zakupie produktów głęboko mrożonych tj. ryby i owoce mrożone, koniecznie należy włożyć je do zamrażarki, jeżeli nie zamierzamy ich zużyć. W zależności od rodzaju ryb, niektóre z nich przed mrożeniem należy oczyścić z łusek a następnie umyć i osuszyć. Wkładamy ryby do woreczków i mrozimy.

Nie należy mrozić jajek, sera żółtego, śmietany, majonezu.

Więcej takich porad znajdziesz na portalu Domowe-Sposoby.pl

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here