Lokata czy konto oszczędnościowe? Sprawdź, co wybrać

0
422
fot. materiały prasowe partnera

Coraz więcej Polaków deklaruje regularne gromadzenie oszczędności z myślą o budowaniu zaplecza finansowego. Chociaż część osób decyduje się na dość ryzykowne powiększanie kapitału, większość nadal pozostaje przy bezpiecznych instrumentach. Wybór pada najczęściej na lokaty i konta oszczędnościowe. Która opcja jest korzystniejsza?

Lokata czy konto oszczędnościowe – obie formy gromadzenia środków cieszą się podobną popularnością. Wynika to jednak nie tylko z szerokiej dostępności ofertowej. Istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo – zarówno w kwestii deponowanego kapitału, jak i gwarancji zysków.

Minimalne różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym

Prawda jest taka, że między lokatą a kontem oszczędnościowym występują minimalne różnice. I to one będą determinować wybór Polaków – w zależności od ich preferencji oraz oczekiwań.

Lokaty terminowe – wady i zalety

Lokaty terminowe są depozytami składanymi w banku na czas określony w umowie. Polegają na jednorazowej wpłacie konkretnej kwoty (zgodnie z ustalonymi limitami) i doliczaniu do niej odsetek – zgodnie z wysokością oprocentowania. Po zakończeniu trwania umowy środki są wypłacane w kwocie powiększonej o wypracowane odsetki.

Chociaż oprocentowanie lokat nie należy do najwyższych, obecnie można skorzystać z ciekawych ofert.

Przykład 1. Lokata Specjalna w ofercie Toyota Banku to lokata z oprocentowaniem 3% w skali roku, zakładana na 9 miesięcy.

Przykład 2. Lokata Standardowa w ofercie Toyota Banku uzależnia wysokość oprocentowania od czasu trwania lokaty. Dla depozytów na 1 miesiąc, oprocentowanie wynosi zaledwie 0,5%, zaś dla depozytów na 36 miesięcy – już 2,70%.

Zaletą lokat terminowych jest większa motywacja do oszczędzania. Wizja utraty wypracowanych odsetek w przypadku wypłaty środków przed końcem umowy skutecznie zniechęca do „podbierania” środków przeznaczonych np. na nieprzemyślane wydatki.

Konto oszczędnościowe – wady i zalety

Konto oszczędnościowe to forma gromadzenia kapitału na oprocentowanym rachunku osobistym. Wysokość odsetek wyliczana jest na podstawie dostępnego salda. Oprocentowanie z reguły jest podobne lub mniejsze od oprocentowania lokat.

Konto tego rodzaju pozwala na dokonywanie wpłat w dowolnej kwocie i z dowolną częstotliwością – jest to niewątpliwą zaletą. Minusem jest natomiast możliwość wypłacania środków w dowolnym momencie – bez ryzyka utraty całości odsetek. Zachęca to bowiem do częstego nadużywania kapitału, a co za tym idzie – uszczuplania oszczędności.

Lokata czy konto oszczędnościowe? Wybór należy do Ciebie

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie, ponieważ ostateczna decyzja zawsze powinna być podyktowana własnymi potrzebami i oczekiwaniami m.in. w zakresie wysokości zysków.

Lokata terminowa to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • dysponują depozytem w większej kwocie i chcą powiększać całość kapitału
  • zamierzają uchronić się przed nieprzemyślaną wypłatą środków

Konto oszczędnościowe warto założyć wówczas, gdy oszczędzający:

  • zamierza regularnie oszczędzać, wpłacając małe kwoty
  • chce mieć stały dostęp do środków – bez całkowitej utraty odsetek.

Zamiast zastanawiać się nad wyborem „lokata czy konto oszczędnościowe”, lepiej zdecydować się na oba rozwiązania. Dywersyfikacja portfela jest zawsze wskazana – niezależnie od tego, czy wybrane formy oszczędzania wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem.


PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here