Live streaming z kościoła – w USA już nikogo nie dziwi

0
39
fot. materiały prasowe

Msze i inne uroczystości kościelne już od dawna można było oglądać w telewizji. Jednak wraz z rozwojem Internetu coraz częściej można je spotkać również w formie live streamingu w sieci. W USA to już norma, a jak jest w Polsce?

Live streaming z kościoła – zalety

Live streaming mszy czy innej uroczystości religijnej niesie ze sobą wiele zalet. Jest to przede wszystkim idealne rozwiązanie w obecnie panujących czasach pandemii covid – 19. Live streaming pozwala na uczestnictwo w mszy większej ilości osób niż miałoby to miejsce stacjonarnie, w świątyni. Oprócz tego, taka forma jest bezpieczniejsza dla uczestników, ponieważ nie mają oni ze sobą kontaktu, przez co są mniej narażeni na zarażenie się koronawirusem. Live streaming z kościoła pozwala na dotarcie do osób na całym świecie – oznacza to, że dawny parafianin może nadal brać udział w mszy, mimo iż obecnie mieszka na drugim końcu kraju. Oprócz tego, live streaming z kościoła zapewnia dostęp do uroczystości osobom chorym i niepełnosprawnym, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogłyby przyjechać na mszę w budynku. Live streaming umożliwia łatwy i szybki dostęp do nabożeństwa dla wszystkich. Ponadto, wierni mogą również składać darowizny online, zamiast na popularną ,,tacę” tak jakby to miało miejsce na tradycyjnej mszy.

Statystyki z USA

Live streaming z kościołów w USA przyjął się już bardzo dawno temu, jeszcze zanim ktokolwiek słyszał o pandemii. Za oceanem taka forma taka forma uczestniczenia i prowadzenia mszy jest bardzo popularna. Zobaczmy przykładowe dane statystyczne zebrane przez portal dacast.com dotyczące live streaming z kościoła:

  • w 2015 roku podczas live streaming wierni przekazali online darowizny o łącznej wartości 2,2 miliarda dolarów,
  • Church docierał do 4,7 miliona osób podczas pierwszego tygodnia transmisji na żywo podczas covid – 19,
  • 44% osób deklaruje, że woli oddawać cześć i modlić się na osobności w zaciszu własnego domu, dlatego msza w formie live streaming bardzo im odpowiada,
  • 33% parafian deklaruje, że znalazło swój obecny kościół w Internecie,
  • darowizny online Champions Center Church wzrosły o 70%, gdy kościół zaczął korzystać z usług transmisji na żywo,
  • 47% ludzi nie rezygnuje całkowicie z osobistego, stacjonarnego uczestnictwa we mszy na rzecz wirtualnych live streaming i nadal regularnie odwiedza kościół, kiedy tylko ma taką możliwość.

Live streaming z polskiego kościoła

Czy w Polsce live streaming z kościoła również się przyjmie? Jak najbardziej, co więcej – on już się przyjął. Obecnie, coraz więcej mszy i wszelkich innych uroczystości kościelnych, a nawet pogrzebów, jest transmitowanych w formie live streaming. Aby się o tym przekonać wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła typu ‘live streaming msza” + nazwa konkretnego miasta. Ilość wyników jest zaskakująca. Do grona streamerów dołączają coraz to nowe parafie. Rosnąca popularność live streamingów z polskich kościołów jest zapewne odpowiedzią na potrzeby duchowe wiernych, którzy choć bardzo chcieli to nie mogli uczestniczyć w klasycznej mszy z powodu obostrzeń związanych z pandemią covid – 19.

Jak uczestniczyć w takiej mszy?

Wielu osobom przyzwyczajonym do klasycznych uroczystości w kościele, uczestnictwo w mszy online może na początku wydawać się dziwne i obce. Bo – co warto podkreślić – mowa tu o uczestnictwie, a nie o biernym oglądaniu nabożeństwa w telewizji. Zdaniem księży wypowiadających się na ten temat warto zachowywać się tak jak podczas uczestniczenia w stacjonarnej mszy, czyli wykonywać te same postawy i gesty, np. znak krzyża czy klękanie.

Duchowni radzą też, że jeśli klękanie przed komputerem czy laptopem sprawia, ze wierny czuje się dziwnie i niezręcznie to zawsze może on przygotować sobie miejsce tak, jak np. przed wizytą duszpasterską. Można postawić krzyż i świecę. Wtedy znacznie łatwiej jest przeżywać uczestnictwo w nabożeństwie.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here