Emerycie – gdzie możesz ubiegać się o kredyt?

0
297
fot. materiały prasowe

Emeryci mają utrudnione zadanie, jeśli chodzi o zaciąganie pożyczek w bankach lub parabankach. Wiek oraz wysokość świadczeń emerytalnych zniechęcają instytucje finansowe do udzielania kredytów osobom starszym. Wciąż jednak są takie, które mają przygotowane specjalne produkty z myślą o tak szczególnej klienteli. Sprawdź, gdzie możesz ubiegać się o kredyt będąc w wieku emerytalnym.
Oferta parabanków

Emeryci, podobnie jak studenci, to tzw. klienci podwyższonego ryzyka. Starsze osoby utrzymują się głównie ze swoich emerytur, które z kolei nie są dla zwykłych banków jak i parabanków solidnym zabezpieczeniem jak np. umowa o pracę. Studenci z kolei to najczęściej osoby w wieku 19-25 lat, które nie są zatrudniane na umowy o pracę i nie posiadają ani oszczędności ani historii kredytowej. Emeryci, z racji wieku, są bardziej podatni na naturalne zagrożenia takie jak śmierć albo demencja, która z kolei sprawia, że mogą nie spłacać pożyczki, bo o niej po prostu nie pamiętają.

Wciąż jednak istnieją produkty stworzone z myślą o osobach starszych i studentach, które najczęściej można spotkać w parabankach. Tego typu produkty finansowe można zaciągnąć przez Internet lub poprosić firmę, aby przedstawiciel przyjechał pod wskazany adres i zrealizował formalności.

Pożyczka online

Z myślą o emerytach, parabanki przygotowują specjalne pożyczki, które można zaciągnąć przez Internet. Ich największą zaletą jest wygoda, ponieważ pożyczkę można zaciągnąć u siebie w domu, bez konieczności dojeżdżania do oddziału parabanku. Aby wziąć pożyczkę online, wystarczy założyć konto w wybranym parabanku oraz uzupełnić formularz. W formularzu należy podać dane takie jak:

  • Imię i nazwisko
  • Obywatelstwo
  • Adres
  • Wiek
  • Numer telefonu
  • Nr konta bankowego

W zależności od instytucji, czasem parabanki proszę również o zaświadczenie pobierania świadczenia emerytalnego, aby mieć pewność, że emeryt będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. W ostatnim kroku, parabank prosi o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na drobną kwotę (np. 1 zł). W ten sposób instytucja weryfikuje, czy podane dane w formularzu zgadzają się z tymi, które zostały podane przy założeniu konta.

Kolejną zaletą pożyczek branych przez Internet jest szybkość, ponieważ pozytywną decyzję kredytową wraz z pieniędzmi można otrzymać nawet w 15 minut.

Pomimo wygody, jaką oferują pożyczki dla seniorów online, dla osoby starszej wciąż przeszkodą mogą być małe umiejętności obsługi komputera i Internetu, przez co często przy zaciąganiu tego typu pożyczek musi być osoba młodsza (np. syn, córka, wnuczek), którzy będą w stanie wspomóc emeryta w kwestiach operacyjnych.

Pożyczka w domu

Alternatywną opcją zaciągania pożyczki dla emeryta, są tzw. pożyczki zaciągane w domu. Różnią się tym od pożyczek online, że do domu przyjeżdża przedstawiciel parabanku wraz z umową i przeprowadza emeryta przez wszystkie formalności aż do podpisania umowy. Procedura wygląda bardzo podobnie jak przy pożyczkach przez Internet z tą różnicą, że można alternatywnie złożyć wniosek przez telefon i dodatkowo zamówić termin wizyty, w którym ma się stawić przedstawiciel w wybranym miejscu.

Łatwość złożenia wniosku o pożyczkę oraz organizacji spotkania z przedstawicielem należy do większych plusów pożyczek zaciąganych w domu. Jednak najważniejsze korzyści to mniejsze wymagania technologiczne, ponieważ całość formalności można zrealizować telefonicznie. Ponad to, w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z pożyczką, przedstawiciel parabanku zawsze odpowie na dodatkowe pytania i udzieli wszelkich informacji.

W zakresie wad, niestety pożyczki zaciągane w domu są zdecydowanie droższe od innych produktów finansowych, ponieważ trzeba dodatkowo opłacić koszt przyjazdu przedstawiciela, nawet wtedy, gdy przyjeżdża po zwrot należności. Niestety czasem takie wizyty do najprzyjemniejszych nie należą.

Na co zwrócić uwagę?

Bez względu na rodzaj pożyczki, zawsze trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na koszty zobowiązania. W tym punkcie najważniejsze są wysokości prowizji i dodatkowych kosztów parabanków oraz RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopnia Oprocentowania, która pokazuje całościowy koszt kredytu. Ponad to, warto zwrócić uwagę, czy pożyczka umożliwia przedwczesną spłatę, bez dodatkowych kosztów, oraz rozłożenie zobowiązania na raty.

Podsumowanie

Jeśli szukasz produktów finansowych, stworzonych z myślą o emerytach, warto jednak zwrócić się w stronę parabanków. Pozabankowe instytucje finansowe mają łagodniejsze procedury weryfikacyjne, a pożyczkę można dostać nawet w 15 minut. Z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że koszty takich pożyczek mogą być wyższe, ze względu na wyższe ryzyko, że mogą nie być spłacone. Niemniej jednak, w tzw. sytuacjach podbramkowych, szybka pożyczka może być skutecznym sposobem na przebrnięcie przez chwilowy kryzys finansowy, jednak pod warunkiem, że emeryt będzie w stanie ją potem spłacić w terminie.


PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here