Kolej szprotawska świętuje. Będzie zlot, wystawa i odremontowany wagon

0
399
fot. Mieczysław J. Bonisławski

Na mapie jesiennych wydarzeń kulturalnych w Zielonej Górze zadebiutuje nowe wydarzenie: „miesiąc kolei szprotawskiej”. Będzie to coroczny cykl wydarzeń kulturalnych, muzealnych i turystycznych. Wiąże się to z dwoma wydarzeniami: z 1 października, kiedy to pierwszy pociąg wyruszył  na szlak kolei szprotawskiej i z 11 listopada, świętem przypominającym zakończenie I wojny światowej.

Obchody Święta Niepodległości i Święto Kolei Szprotawskiej

11 listopada to europejskie święto przypominające zakończenie I wojny światowej i powrót milionów obywateli Europy do domów, do pracy, do rodzin. Wprawdzie rok 1914 w którym Europa poszła na wojnę z której dzisiaj jeszcze nie wróciła, to koniec belle epoqe, to jednak miliony ludzi w 1918 r. wrócili tam gdzie było ich miejsce do domów, do rodzin, do zakładów pracy. Wrócili do swojego życia, codzienności. Listopad 1918 to miesiąc w którym niewyżyci i napaleni politycy oddali mężów żonom , ojców dzieciom, braci braciom. Miesiąc, w którym ludziom oddano ich życie prywatne z powrotem. 11 listopada do święto europejskie obywateli i regionów – przekonuje Mieczysław Bronisławski współtwórca Muzeum Lokalnego Kolejki Szprotawskiej. Umowny Miesiąc Kolei Szprotawskiej ma być corocznym cyklem wydarzeń kulturowych, turystycznych i muzealnych. O działalności Muzeum Lokalnego Kolejki Szprotawskiej pisaliśmy jakiś czas temu. Informowaliśmy o zabytkowym wagonie, który każdy mógł pomóc odrestaurować (czytaj: Zabytkowy wagon czeka na renowacje)
A jak prezentuje się plan I Miesiąca Kolei Szprotawskiej? Zapraszamy do zapoznania się z rozkładem jazdy.

Plan I Miesiąca:

21 października

sprowadzenie do skansenu w Parku Kolei Szprotawskiej wyremontowanego wagonu z 1915 r.

W 2015 r. Muzeum Kolei Szprotawskiej zakupiło od PKP zabytkowy wagon z 1915 r., wyprodukowany w Kanadzie dla lokalnych linii Nord (Francja), w którym po 1945 r. przewożono konie z UNRRA dla osadników na Dolnym Śląsku.

W latach 2015 – 2017 aktyw społeczny Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego oraz Miasta Zielona Góra odrestaurował bardzo zniszczony zabytek.

W sobotę, 21 października o godz. 9:00 rozpocznie się przygotowanie odrestaurowanego wagonu do załadunku i załadunek na platformę. Ok. godz. 11:30  wagon wyjedzie z bazy ZGKiM (Al. Zjednoczenia) w drogę ku Parkowi Kolei Szprotawskiej.

W godz. 12 – 14 wagon zostanie ustawiony w budowanym z Budżetu Obywatelskiego skansenie kolei powiatowych przy ul. 1 Maja / Morwowej.

Po godz. 14 nastąpi krótka prezentacja wagonu, jego historii oraz walorów (m. in. oryginalnych maźnic, protoplasty łożysk).

Zarówno operacja stawiania wagonu, jak i późniejsza prezentacja są otwarte dla wszystkich zainteresowanych zielonogórzan.

25 października

Wystawa w szkole podstawowej nr 1 „Tajemnice przystanku Przylep”

Muzeum Kolei Szprotawskiej po włączeniu do Zielonej Góry dzielnicy Nowe  Miasto rozpoczęło badania punktów kolejowych, które znajdowały się na nowoprzyłączonych terenach.

W ten sposób zbadano również historię przystanku Przylep. Na wystawie pokazane zostaną wszystkie tajemnice i mnóstwo ciekawostek z życia tego przystanku w przeciągu wieku.

Wystawę uzupełnią prace plastyczne członków szkolnego koła turystycznego miłośników kolei szprotawskiej przy SP1, powstałe po wycieczce koła (7 października) do Przylepu.

20 listopada

Otwarcie w Urzędzie Marszałkowskim wystawy „Grunberg – Odra – Europa 2017”

W 2014 r. wolontariusze Muzeum Kolei Szprotawskiej odnaleźli w piwnicach Uniwersytetu Technicznego w Berlinie oryginalną dokumentację budowy przedłużenia kolei szprotawskiej do portu odrzańskiego w Cigacicach z 1925 r. Plan ten miał uczynić port w Cigacicach niejako wewnętrznym portem Grunbergu. Nigdy niestety nie został zrealizowany.

Dzięki grantowi Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, pomocy UT Berlin oraz dotacji Miasta Zielona Góra, Muzeum Lokalne Kolei Szprotawskiej pozyskało te zabytkowe dokumenty i oprawiło do celów wystawienniczych. Pierwsza ich prezentacja odbyła się na UT Berlin latem 2016 r., teraz ekspozycja zawita do Zielonej Góry.

23 – 24 listopada

Tradycyjny, XI Zlot „Moja mała ojczyzna jest ciekawa. Na szlaku kolei szprotawskiej”, tym razem w Chotkowie.

Od zniszczonej strony
fot. materiały prasowe
Wagon po ostatnim malowaniu.
fot. materiały prasowe

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here