W środę bezpłatne badania w szpitalu

0
1415

Rusza projekt Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka nowotworów głowy i szyi”. Program realizowany będzie w zielonogórskim szpitalu. Będzie to jedyna placówka w województwie lubuskim, która zrealizuje projekt. A już jutro w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbędą się darmowe badania w szpitalu.

Ministerstwo sfinansuje badania

Pierwsze badania specjalistyczne przeprowadzane w ramach projektów rozpoczną się w styczniu 2018, projekt potrwa do końca czerwca 2020. Całkowita kwota dofinansowania to 1 087 615, 20 zł. Celem programu jest nie tylko przebadanie dużej grupy Lubuszan pod kątem nowotworów raka i szyi, ale także propagowanie wiedzy na temat ich profilaktyki.
Szerzymy profilaktykę raka głowy i szyi, głównie dzięki współpracy z ośrodkiem uniwersyteckim w Poznaniu. Tę współpracę chcemy poszerzyć w przyszłym roku, dzięki programowi profilaktyki raka głowy i szyi. Dzięki temu dofinansowaniu, które wynosi ponad milion złotych, będziemy mogli zakupić sprzęt niezbędny do badań – powiedział Zbigniew Hupało, wiceprezes ds. Rozwoju.To nie pierwsze działania dotyczące profilaktyki tego typu nowotworów. Działania organizowane są już od kilku lat.
Całość programu jest finansowana całkowicie ze środków ministerialnych, szpital nie dokłada ani grosza do niego – dodaje Jarosław Sieracki, wiceprezes ds. Finansowych.
Po raz pierwszy dostajemy na to środki finansowe, do tej pory robiliśmy non profit! Dzięki środkom możemy to robić planowo. Mamy możliwość przeprowadzenia 2,5 tys. badań u osób u których spodziewamy się, że ten nowotwór może powstać. Do tej pory robiliśmy właśnie działalność edukacyjną, poprzez media i nasze wycieczki do szkół średnich, żeby młodzież uświadamiać. Zaczyna to przynosić efekt, bo coraz częściej przychodzą do nas osoby z wcześniej wykrytym rakiem – mówi dr n. med. Róża Poźniak-Balicka, Kierownik Zakładu Radioterapii i Klinicznego Oddziału Radioterapii.

Rak szyi i głowy dotyka coraz młodsze osoby

Do tej pory uważano, że jest to nowotwór dotykający osoby powyżej 45 roku życia. Teraz obserwuje się, że zapadają na to również młodsi pacjenci. Jednym z groźniejszych czynników zachorowań, oprócz palenia papierosów i nałogowego spożywania alkoholu, jest wirus HPV. Wiąże się on z ryzykownymi zachowaniami seksualny, co dotyczy bardziej młodszych niż starszych pacjentów.
– Do szpitala w ubiegłym roku w poradniach i w oddziałach przyjęliśmy 661 osób z nowotworami. W tej chwili w szpitalu mamy 7 pacjentów napromienianych. To nie jest problem tak wielki, jak rak piersi, czy rak prostaty, ale występuje 2 razy częściej, niż rak szyjki macicy – dodaje R. Poźniak-Balicka.

Jutro darmowe badania w szpitalu

Teraz trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z tej okazji jutro w szpitalu odbędą się darmowe badania pod kątem tych nowotworów.
– W ramach tego tygodnia będziemy badać pacjentów. Na to przeznaczony jest jeden dzień. W całej Polsce wypada to w środę, czyli jutro. Przebadamy kilkudziesięciu pacjentów, liczymy że 30-40, od godz. 8 do godz. 14. Ktoś, kto się jutro nie załapie na ten limit 30-40 osób, dzięki projektowi będzie miał okazje darmowo przebadać się w styczniu – informuje lek. med. Witold Maciej Iciek Kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii

Bezpłatne badania będzie można wykonać jutro, w Oddziale Chirurgii Głowy i Szyi, Otolaryngologii i Laryngologii Onkologicznej szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here