Jak zorganizować wywóz gruzu w Warszawie?

0
143
fot. materiały prasowe

Warszawa od wielu lat nieprzerwanie się rozbudowuje. Powstają nowe wielkie inwestycje, jak choćby druga linia metra, dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, remontowane są starsze obiekty. Wszystko to sprawiło, że znacznie wzrosło zapotrzebowanie na usługi wywozu gruzu i odpadów budowlanych. Jak warszawiacy sobie z tym radzą?

Nie każdy ma możliwość pozbycia się gruzu we własnym zakresie tak, aby było to zgodne z przepisami.  Opłaty za wywóz odpadów komunalnych nie uwzględniają wywozu i utylizacji gruzu. Nie wolno także wyrzucać gruzu do osiedlowych śmietników, ani składować go nawet na własnej posesji – ze względów estetycznych i ekologicznych. Dlatego skorzystanie z profesjonalnej usługi wywozu jest niekiedy jedynym możliwym, ale i najwygodniejszym rozwiązaniem.

W Warszawie jest sporo firm, zajmujących się wywozem gruzu. Dysponują one odpowiednimi certyfikatami, pojazdami, sprzętem i pojemnikami – kontenerami i workami typu big bag, a także tunelami („rękawami”) do umieszczenia w oknie budynku na wyższych piętrach, aby wyeliminować uciążliwe noszenie gruzu po schodach lub wożenie windą z remontowanego lokalu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „wywóz gruzu Warszawa”, aby dowiedzieć się, jaki jest zasięg działania danej firmy, rodzaje kontenerów, ceny, itp.

Jak zorganizować wywóz?

Po wybraniu firmy usługowej należy skontaktować się z biurem obsługi klienta, telefonicznie lub drogą mailową. Pracownik będzie potrzebował informacji na temat ilości i rodzaju gruzu, aby mógł zaproponować optymalną wielkość kontenera. W przypadku większych ilości określenie objętości gruzu może być problematyczne; niektóre firmy, tak jak firma Gruzar, delegują pracownika, który oceni na miejscu, jaki pojemnik będzie konieczny do wywiezienia gruzu.

Na stronach części firm znajdują się też formularze interaktywne. Klient wypełnia taki formularz, podając swoje dane, numer telefonu i adres mailowy, wysyła bezpośrednio ze strony i czeka na kontakt firmy. Pracownik oddzwania z reguły dość szybko i jeżeli klient może podać informację o ilości gruzu do wywiezienia, wycena (bezpłatna) jest natychmiastowa, a dostarczenie kontenera może nastąpić nawet w tym samym dniu.

Miejsce na kontener

Niezależnie od wielkości kontenera, nie może on tarasować przejść, dróg oznaczonych jako ewakuacyjne i utrudniać ruchu kołowego i pieszego. Może zostać ustawiony na bezpłatnym parkingu (oczywiście jeżeli nie będzie przeszkadzał kierowcom innych pojazdów) lub fragmencie chodnika. Dla pewności, czy upatrzone miejsce jest odpowiednie, warto zwrócić się do właściwego Urzędu Gminy i uzyskać pozwolenie. Samowolne zajmowanie miejsca może skutkować mandatem.  W niektórych sytuacjach można ustawić pojemnik np. na trawniku, ale konieczne jest wystąpienie do właściciela terenu o zgodę. Należy jednak pamiętać, że stawianie ciężkiego kontenera na nieutwardzonym podłożu niesie ryzyko jego zapadnięcia się.

Oferta kontenerów i worków, ekologia

Warszawskie firmy wywozowe dysponują kontenerami w kilku wymiarach. Najczęściej zamawiane są pojemniki o pojemności 2m3, 5m3, 7m3 i 15m3. Do wywozu mniejszych ilości gruzu oferowane są worki typu big-bag, wykonane z trwałych i wytrzymałych tworzyw. Mają one pojemność od 1 m3 i wytrzymują ciężar do 1,5 tony. Oprócz tego mają w każdym narożniku uchwyty, za pomocą których są przemieszczane np. wózkiem widłowym. Kontenery na gruz podstawiane są na określony czas, natomiast worki – do czasu ich zapełnienia.

Firmy wywozowe obsługują biura, przedsiębiorstwa, miejsca publiczne oraz klientów indywidualnych. Odbierają zarówno gruz budowlany czysty i zmieszany, jak i inne odpady budowlane: szkło, rury, tynki, drewno, metale i wszelkie inne, których nie wolno umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne.

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „wywóz gruzu Warszawa” i wybierając specjalistyczną firmę, taką jak Gruzwóz, można być pewnym, że wywieziony gruz zostanie właściwie zagospodarowany. Trafi on do kruszarki i zostanie posortowany, a następnie poddany recyklingowi, który umożliwi ponowne wykorzystanie go jako materiał budowlany.

Ile to kosztuje?

Najmniej kosztuje wynajęcie kontenera na czysty gruz. Jeżeli gruz zawiera domieszki, np. ceramiki, wówczas traktowany jest jako zmieszany i cena jest nieco wyższa. Najwięcej trzeba zapłacić za wypożyczenie kontenera na śmieci, odpady wielkogabarytowe i zmieszane. Trzeba pamiętać, że składowanie na wysypisku jest zróżnicowane cenowo; im bardziej zmieszane są odpady, tym cena za składowanie jest wyższa.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here