Jak skutecznie czyścić wtryskiwacze? Czy jesteśmy w stanie robić to samodzielnie?

0
898
myjka ultradźwiękowa
fot. materiały prasowe

Nowoczesne technologie jedne problemy rozwiązują, inne zaś stwarzają. Wiedzą o tym doskonale użytkownicy współczesnych samochodów, które są co prawda bardziej ekologiczne i oszczędne, a niekiedy nawet jednocześnie mocniejsze, jednak coraz więcej elementów ich silników wymaga szczególnej troski. Wraz z dużym wzrostem ciśnienia wtrysku, od pewnego czasu dotyczy to także wtryskiwaczy. Warto dbać o to, by nie były zanieczyszczane, bo gdy pojawi się z tym problem, jego usuwanie będzie kłopotliwe.

Na czym polega problem i jakie rozwiązanie jest w naszym zasięgu

Pewnego dnia, zwłaszcza, gdy przebieg użytkowanego przez nas samochodu przekroczył już magiczne 200 tys. km, możemy zaobserwować kilka niepokojących objawów. Najpierw będą to trudności z uruchomieniem jednostki napędowej. Potem może się okazać, ze na biegu jałowym pracuje nierówno i bardziej wibruje. Wreszcie, gdy postanowimy mocniej pogonić nasze skryte pod maską konie mechaniczne, dostrzeżemy znaczne dymienie z wydechu, mocy za to będzie nieco brakować. Jedną z bardziej prawdopodobnych przyczyn takiej sytuacji może być obniżona precyzja pracy wtryskiwaczy. Wówczas pomóc może ich czyszczenie. Groźbę wystąpienia problemu da się odsunąć, przede wszystkim dbając o wymiany filtra paliwa, jednak pomimo tego, nie jest on rzadki.

Na rynku dostępne są preparaty do czyszczenia, które dolewa się do paliwa. Niekiedy wykazują one pewną skuteczność, trudno jednak oczekiwać od nich oszałamiających rezultatów. Czy wobec tego warto je stosować? Nie zaszkodzi, jednak jest to przede wszystkim profilaktyka. Ze względu na szalone ceny wtryskiwaczy do współczesnych typów silników, każdy sposób, który może obniżyć ryzyko ich uszkodzenia, jest przydatny. Nawet najlepsze czyszczenie wymontowanego elementu nie zastąpi jednak jego regeneracji – jeśli ta w przypadku danego typu w ogóle jest możliwa.

Dokładne czyszczenie wykona jedynie profesjonalny warsztat

Istnieją preparaty, które wprowadza się np. bezpośrednio do filtra paliwa. Trzeba jednak zrobić to umiejętnie, bo można doprowadzić do zapowietrzenia układu. W dodatku, trudno mieć jakąkolwiek pewność, że samo usunięcie zanieczyszczeń zlikwiduje problem. Jeśli więc najprostsze metody nie pomagają, warto udać się do fachowca, zdolnego zająć się nim kompleksowo – poddając wtryskiwacze odpowiednim testom, pozwalającym ustalić stan zaworków. Jeśli badanie nie wykazało problemów, warto zdecydować się na czyszczenie, które da się przeprowadzić przy pomocy specjalnej maszyny bez ich wykręcania, którego część mechaników z wiadomych przyczyn stara się unikać. Wielu przyznaje jednak, że nie przynosi to najlepszych rezultatów.

Urządzeniem, które usuwa wszystkie zanieczyszczenia z doskonałą skutecznością, a jednocześnie nie zagraża delikatnej konstrukcji wtryskiwacza, jest myjka ultradźwiękowa. Istnieją firmy, które specjalizują się w wykonywaniu tego rodzaju usług, a także dostarczają same myjki, takie jak np. chorzowska firma Rotortech, będąca wyłącznym polskim dystrybutorem marki TierraTech.

Wymontowanie wtryskiwaczy pozwala z największą pewnością sprawdzić ich stan, a a następnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Jakie rozwiązanie będzie konieczne, za każdym razem musi zdecydować specjalista.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here