Jak ochronić teren wokół domu przed ulewnym deszczem? Pomoże odwodnienie liniowe

0
47
fot. materiały prasowe

Jak ochronić teren wokół domu przed ulewnym deszczem? Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie odwodnienie liniowe

Pogody i jej kaprysów nie sposób kontrolować. Taki już mamy klimat, że jednego miesiąca mamy do czynienia z suszą, a w kolejnym padają rekordy opadów. Dlatego należy się dobrze przygotować na każdą ewentualność – a w przypadku intensywnego deszczy oznacza to bezpieczne odprowadzenie nadmiaru wody do kanalizacji lub w głąb w ziemi. W zależności od okolicznej infrastruktury oraz rodzaju gruntu na działce. Jak zaznaczają eksperci z firmy Standartpark, im wcześniej pomyśli się o odpowiednim odwodnieniu, tym niższe będą późniejsze koszty.

Nawierzchnie pokrywające taras czy podjazd zwykle nie przepuszczają wody, która nie ma którędy wsiąknąć

Zaplanowanie drenażu należy rozpocząć od dokładnego rozpoznania charakterystyki oraz rodzaju gruntu. Specjaliści rozróżniają 5 typów gleby pod kątem przepuszczalności wody: zerowej, słabej, średniej, dobrej oraz bardzo dobrej. O ostatecznej kwalifikacji decydują powołane do tego firmy geotechniczne. Inwestycja w odwodnienie liniowe okazuje się w zasadzie niezbędna, jeżeli wokół domu znajdują się punktu dodatkowo utwardzone: podjazd pod garaż, taras itd. Jako że każda działka ma swoją specyfikę, za każdym razem konieczne jest zaprojektowanie i dostosowanie systemu pod warunki miejscowe. Cechy wspólne wszystkich instalacji tego rodzaju to korytko regulujące przepływ wody oraz krata, zapobiegająca zatkaniu drenażu przez liście, kamienie, gałęzie i inne ciała obce. Oprócz tego w instalacji mogą znaleźć się m.in. wpusty rynnowe, zbiorniki zbiorcze, skrzynki odpływowe oraz oczywiście rury kanalizacyjne.

System odwodnienia liniowego pozwoli Ci uniknąć krańcowego zawilgocenia piwnicy, ścian oraz fundamentów

Jeżeli kałuże utrzymuję się na Twojej działce nawet kilka dni po przejściu opadów, to ewidentny znak że istnieje spory problem z odprowadzaniem deszczówki. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie całej instalacji na pierwszym etapie prac budowlanych. A co w sytuacji, kiedy np. tuż obok ktoś się wybudował, a postawienie budynku zmieniło ścieżki opadającej grawitacyjnie wody? Takie sytuacje przecież się zdarzają, choć są niedopuszczalne z punktu widzenia prawa. Na szczęście montaż odwodnienia liniowego jest na tyle nieskomplikowany i mało inwazyjny, że nie trzeba będzie wkopywać się aż do samych fundamentów „zalewanego” budynku. Przedstawiciele Standardtpark zwracają uwagę na fakt, że wystarczy stosować się do zaleceń producentów i aktualnie obowiązującego Prawa Wodnego, aby w stosunkowo krótkim czasie wykonać efektywny, legalny drenaż na działce.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here