Jak i gdzie szukać samochodu w Internecie?

1
152

Coraz więcej rzeczy jest kupowanych przez Internet. Ludzie cenią sobie oszczędność czasu oraz szeroki wybór produktów. Bez wychodzenia z domu można przeglądać tysiące ofert, porównywać ceny i właściwości określonych przedmiotów. Ogłoszenia o sprzedaży samochodów należą do bardzo popularnych. Co prawda auto należy zobaczyć na żywo przed podjęciem decyzji, ale umiejętne przeglądanie ofert pomoże ograniczyć wyjazdy, które nie zakończą się zakupem. Jak skutecznie szukać samochodu w Internecie?

Jak szukać samochodu w Internecie?

Zakup samochodu stanowi poważniejszą inwestycję niż kupowanie mebli czy ubrań. Z tego względu warto poświęcić czas na dokładne prześledzenie historii wybranego pojazdu. Pobieżne przejrzenie zdjęć i przeczytanie opisu nie wystarczy. Co jest ważne?

Ograniczone zaufanie

W Internecie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – dotyczy to także sprzedawców. Nawet najpiękniejszy opis i fotografie błyszczącego samochodu pozbawionego wad nie powinny być uznawane za gwarancję wiarygodności oferty. Czujność powinny wzbudzić między innymi lakoniczne opisy, brak informacji o stanie technicznym wyposażenia i niestaranne zdjęcia. W odniesieniu do tej ostatniej kwestii należy zaznaczyć, iż pojazdy prezentujące się zaskakująco dobrze mogą być wynikiem umiejętnego retuszu w programie graficznym. Odstępstwa od oryginalnej specyfikacji pojazdu to kolejny element, który może wzbudzać wątpliwości.

Numer VIN

Sprzedającego warto poprosić o podanie numer VIN pojazdu. Uzyskane dane należy sprawdzić w wyszukiwarce internetowej i specjalnych bazach gromadzących informacje o samochodach. Weryfikacja numeru VIN pozwala sprawdzić historię oraz pochodzenie pojazdu. Może okazać się, iż podany numer dotyczy zupełnie innego samochodu – wtedy raczej nie ma wątpliwości, że sprzedawca nie jest godny zaufania. Raport VIN może również dostarczyć informacji o wadach ukrytych, przebiegu pojazdu czy historii serwisowania. Czasami można znaleźć dane o wypadkach wybranego pojazdu.

Opinie w Internecie

Warto sprawdzić opinie znajdujące się w Internecie, na przykład na forach internetowych bądź portalach społecznościowych. Nie chodzi tylko o komentarze dotyczące wybranego modelu, ale przede wszystkim o te dotyczące sprzedawcy. Poza tym na niektórych forach istnieją specjalne działy mające na celu pomoc w analizie oferty sprzedaży pojazdu. Użytkownicy takich stron zwykle dobrze orientują się w temacie motoryzacji i mogą zauważyć podejrzane detale.

Gdzie szukać ogłoszeń o sprzedaży samochodu?

Chcąc znaleźć ogłoszenia samochody osobowe, warto przejrzeć kilka serwisów lub portali. Pozwoli to na porównanie cen, znalezienie wielu ciekawych ofert. Gdzie szukać? W sieci można znaleźć specjalne giełdy samochodowe. Zazwyczaj umożliwiają wybór określonych parametrów pojazdu, co ułatwia poszukiwania. Trzeba podkreślić, iż tego typu portale nie sprawiają, że można obdarzyć sprzedawcę pełnym zaufaniem. Serwisy z darmowymi ogłoszeniami, takie jak Pokato.pl, umożliwiają sprawne przeglądanie zróżnicowanych, atrakcyjnych ofert. Dzięki temu ma się duże szanse na znalezienie samochodu odpowiadającego określonym wymaganiom. Dobrym pomysłem może być poproszenie sprzedającego o wysłanie dodatkowych, bardziej szczegółowych zdjęć pojazdu.

Znalezienie w Internecie satysfakcjonującego ogłoszenia dotyczącego sprzedaży samochodu bywa niełatwym zadaniem. Skorzystanie ze sprawdzonego serwisu może jednak skrócić ten proces. Należy pamiętać, iż prześledzenie historii pojazdu może pomóc uniknąć późniejszych rozczarowań.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Uważam, że w dzisiejszych czasach nie jest trudno znaleźć dobry samochód w sieci, kiedy na rynku jest tak wiele pomocnych usług – wybierasz samochód na allegro lub otomoto, potem sprawdzasz jego historię na carvertical, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku, a potem rozmawiasz przez wideo ze sprzedawcą, on pokazuje ci samochód i gdy jesteś już pewny, że chcesz nabyć właśnie ten samochód, sprowadzasz go. Chyba jeszcze nigdy raniej nie można było kupić auta nie wychodząc z domu. :))

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here