Ile warte są akcje?

0
128
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Sprawa wydaje się dość oczywista i bardzo często możemy spotkać się z podejściem, które zaznacza, że akcje warte są tyle, ile ktoś chce za nie zapłacić. Krótko mówiąc, w środowisku giełdowym to relacja popytu i sprzedaży reguluje ceny akcji w konkretnych spółkach. Profesjonalne wyliczenia i prognozy zdają się jednak na nic, kiedy do gry wkracza moda, a wraz z nią ogromny wzrost popytu. Wyraźnie można to zauważyć chociażby w branży gamingowej, gdzie regularnie pojawiają się akcje spółek wyceniane zdecydowanie wyżej niż w przypadku innych przedsiębiorstw. Skąd wówczas pewność, czy nabyte przez nas akcje są rzeczywiście wartościowe?

W takim przypadku należałoby się zastanowić nad zobiektywizowanym podejściem do wyznaczenia wartości akcji. Rezultatem wyliczeń dokonanych w oparciu o prawdziwe dane z zastosowaniem stosownych wzorów, powinna być realna wartość rynkowa akcji. Innymi słowy, aby ustalić, czy cena atrakcji jest rzeczywiście atrakcyjna, powinniśmy na chwilę zapomnieć o modzie oraz o tym, że przecież „wszyscy w to inwestują”. Konieczne okażą się wówczas profesjonalne wyceny.

Istnieje całkiem sporo metod, które stosuje się przy okazji wycen wartości spółek giełdowych, a co za tym idzie, wycen wartości pojedynczych Można się spotkać między innymi z:

– metodą porównawczą,

– metodą majątkową,

– metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF – Discounted Cash Flow),

– metodą dyskontowania przyszłych dywidend,

– wykorzystanie wskaźnika EBITDA,

– wykorzystanie wskaźnika w postaci cena do zysku (Cena/Zysk),

– wykorzystanie wskaźnika cena do wartości księgowej (Cena/Wartość księgowa).

Wybór metody wycen zależy od oczekiwań, celu wyceny oraz motywacji podmiotu, który jest szczególnie zainteresowany poznaniem wartości spółki. Istotną rolę odgrywa również „wiek” przedsiębiorstwa. Młode firmy nie są chociażby w stanie przedstawić odpowiedniej ilości informacji koniecznych do zastosowania metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. W innym przypadku np. zastosowanie metody dyskontowania przyszłych dywidend ma sens tylko wtedy, gdy odbywa się na bardziej dojrzałych rynkach, które mają wypracowaną kulturę wypłacania dywidend.

Choć niektóre z metod wydają się stosunkowo proste dla osób, które znają się nieco na finansach, to w większości przypadków warto jednak posiłkować się wyliczeniami ekspertów. Być może uchroni to nas przed podejmowaniem nietrafnych decyzji biznesowych. Informacje na temat usług wyceny firmy, udziałów lub akcji znaleźć można między innymi na stronie: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/wyceny-i-opinie/wycena-przedsiebiorstwa-udzialow-lub-akcji/

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here