Dotacja dla zielonogórskiej biblioteki. Otrzyma ponad 90 tys. zł

0
133

– Z przyjemnością informujemy, iż Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Kultura Cyfrowa” na realizację projektu digitalizacji kolejnych starodruków! – wyjaśnia Anna Urbańska z biblioteki Norwida.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C.K. Norwida jest jedną z nielicznych bibliotek, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu. Wartość dotacji to 90 500 zł. – Przedmiotowy projekt dotyczy m.in. digitalizacji poloniców i silesiaców ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Wszystkie materiały będą udostępniane bezpłatnie poprzez stronę internetową Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej – informuje A. Urbańska.

Celem zadania jest cyfrowe zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem. Proces pozwoli na udostępnienie ich większej liczbie czytelników, nie tylko w celach edukacyjnych, informacyjnych  i społecznych, ale także badawczych – bez udziału oryginalnego egzemplarza. Skanowanie pozwoli na wyłączenie oryginałów z obiegu czytelniczego, bowiem powstałe kopie są ich wiernym odbiciem.

Uzyskana dotacja pozwoli na kontynuację tego, co zaczęliśmy w ubiegłym roku, czyli digitalizację zbiorów  Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, ale także naszych zbiorów, które do tej pory nie były zdigitalizowane. W tym roku głównie skoncentrujemy się na polonicach i silesiecach. Jeśli chodzi o zbiory paradyskie, mamy wybranych kilkanaście pozycji, które chcemy zdigitalizować. Ten wybór pozycji musi zostać zaktualizowany, w oparciu o wysokość środków, jakie ostatecznie przyznano nam na realizację tego projektu.” – mówi Przemysław Bartkowiak, kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP w Zielonej Górze.

Jeśli chodzi o nasze zbiory to cały czas kontynuujemy ten proces, żeby udostępniać je czytelnikom, natomiast w przypadku zbiorów paradyskich, to wiemy, że dostęp do tych zbiorów jest utrudniony. Nie każdy wie, że tam takowe zbiory są i nie zawsze można się do nich dostać. Naszym celem jest sprawić, żeby dostęp do tych zbiorów był łatwiejszy. Jednak najważniejszym celem jest etap zabezpieczenia zbiorów. Przed procesem digitalizacji starodruki poddawane są konserwacji. Ten proces zabezpiecza zbiory, które po digitalizacji wracają na półkę już zabezpieczone – odkażone, odgrzybione. Oprócz tego, zgodnie z wytycznymi Biblioteki Narodowej, kopie tych materiałów przechowywane są w trzech różnych miejscach. Jeśli cokolwiek by się wydarzyło, to będą kopie cyfrowe, dostępna dla czytelnika, ale także w celu odtworzenia tego starodruku również.” – dodaje Przemysław Bartkowiak.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here