Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych plus energetycznych powstanie w Zielonej Górze

3
3201

W Zielonej Górze powstanie pierwsze w Polsce osiedle pasywne „PLUS” energetyczne pod nazwą „Eco osiedle”. Tu koszty energii są zredukowane do zera. Rocznie na ogrzewaniu w tych domach zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych. A koszt zakupu takiej nieruchomości jest zbliżony do cen domów tradycyjnych.

Osiedle domów pasywnych = innowacja

„Eco Osiedle” jest to pionierska inwestycja wsparta nadzorem i pod patronatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego. Wchodzące w skład osiedla domy, do ogrzewania będą potrzebowały bardzo mało energii i zredukują zużycie energii nieodnawialnej do zera. Jest to możliwe poprzez zastosowanie na dachu własnej elektrowni słonecznej dla każdego budynku z osobna, która to będzie bilansować bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne. Budynki będą wykorzystywać ciepło z powietrznych pomp ciepła, słońca, czy samych mieszkańców! Swoją energooszczędność będą zawdzięczały przede wszystkim dobrze zaprojektowanym budynkom pozbawionym mostków termicznych oraz bardzo dobrej izolacji przy zachowaniu dużej szczelności. Standard realizowanych budynków jest wyższy, niż ten jaki do niedawna był w obowiązującym krajowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla budynków pasywnych wg NF-15.

Eco-Fix Sp. z o.o. wybuduje Eco Osiedle

„Eco Osiedle” realizuje jako Deweloper i Generalny Wykonawca firma Eco-Fix Sp. z o.o., która zajmuje się kompleksową realizacją budynków w standardzie pasywnym. Powstanie w Przylepie przy ul. Leśnej. Posiada odpowiednią kadrę inżynierską, doświadczenie w budownictwie pasywnym oraz akredytacje z Instytutu Budownictwa Pasywnego do realizacji w tak dużym reżimie i profesjonalizmie wykonawczym.
Każdy budynek zanim zostanie oddany do użytku musi przejść próbę szczelności Bloower Door Test (z wynikiem n50 0,6 1/h ), co potwierdza niezależny audytor. Powstało już w Polsce wiele realizacji wg klasycznego standardu pasywnego potwierdzone certyfikatem PassivHaus Instytut Darmstadt (PHI) oraz kilka budynków indywidualnych pasywnych plus-energetycznych, ale nikt do dnia dzisiejszego nie wybudował osiedla w standardzie pasywnym PLUS. Dodatkowo firma Eco-Fix realizuje osiedle, gdzie cena za budynek niewiele będzie się różnić od cen budynków tradycyjnych, tj. około 10 do 15% więcej początkowo. Ale w okresie już kilkuletnim budynki są tańsze, ponieważ cały czas na siebie zarabiają. Również amortyzacja takich budynków inaczej się rozkłada, dlatego że stosowane są w nich najlepsze materiały dostępne na rynku, a jakość prowadzonych robót budowlanych jest na najwyższym poziomie.

Rocznie to dobrych kilka tysięcy złotych oszczędności!

Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Domy pasywne PLUS, które wybuduje firma Eco-Fix, zapotrzebowanie mają zerowe. Już w pierwszym roku użytkowania domu jesteśmy w stanie odczuć jaka kwota zostaje nam na koncie nie płacąc rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Zużycie energii w domach pasywnych osiąga maksymalnie 15 kWh/m2 na rok na ogrzewanie i wentylację. W tradycyjnym budownictwie wynosi ono od 95 do 130 kWh/m2 rocznie(130kWh/m2/rok jest i tak skromnie napisane jeżeli budynek nie jest weryfikowany pod względem szczelności i termowizji wykonanych detali). W budynkach pasywnych Eco-Fix nie dość, że nic nie zapłacimy za ogrzewanie i wentylacje to jeszcze podgrzanie wody mamy za darmo*. To są oszczędności!
Łatwo wszystko policzyć. I tak koszty prądu ogrzewania za kWh pobrane z sieci energetycznej do opisywanego domu pasywnego „PLUS” Exo-Fix o powierzchni 154, 25 m2/PUM wyniosą Eu*m2*rok = 0 zł. Gdyby pozostawić sam standard pasywny, a nie jak w tym przypadku pasywny plus-energetyczny, koszty wyniosą około 500 zł. W standardowym budownictwie wynoszą one prawie 5 tys. zł. W pasywnym bliźniaku o wielkości 116,45 m2/PUM rocznie koszty osiągną ok. 350 zł. Zaś mieszkańcy domu nieenergooszczędnego zapłacą ok. 3,8 tys. zł. Ale w domach pasywnych PLUS nie zapłacimy nic. W takim domu tylko na ogrzewaniu rocznie zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych!

Domy pasywne niezwykłe dzięki konstrukcji

Nazwa budynku pasywnego ma związek przede wszystkim z tym, że wykorzystuje on energię z promieniowania słonecznego biernie i nie używa dodatkowych instalacji. Są to budynki dobrze zaizolowane. Każdy z budynków będzie posiadał panele fotowoltaiczne i własną elektrownię prądu na dachu. Domy będą wyposażone w systemy odzysku wody deszczowej. W budynkach panuje zdrowy klimat, dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, co jest niezwykle ważne dla alergików.

Firma Eco-Fix Sp. z o.o. pionier w branży

Firma Eco-Fix Sp. z o.o. zajmuje się kompleksową realizacją budynków w standardzie pasywnym. Specjalizuje się w projektowaniu i kompleksowej realizacji obiektów budowlanych w technologii energooszczędnej, pasywnej i plus-energetycznej, nadzorach i koordynacji budowy, kompleksową termomodernizacją oraz oferuje producentom stolarki wsparcie w procesie opracowywania nowych typów przegród przeziernych celem uzyskania przez nie prestiżowego i rozpoznawanego na świecie certyfikatu Passivhaus Institut Darmstadt (PHI). Firma jest twórcą i wykonawcą pierwszego w Polsce osiedla pasywnego w Zielonej Górze. Osiedle budowane jest wg standardu PHI Darmstadt.

 

Jakie domy powstaną na Eco Osiedlu?

 

Dom wolnostojący – powierzchnia użytkowa: 180, 48 mkw. Powierzchnia działki to 876,46 mkw. Koszt ogrzewania to zero złotych
Bliźniak – powierzchnia użytkowa: 117,93 mkw. Powierzchnia działki to 513,11 lub 526,61. Koszt ogrzewania rocznie to zero złotych zł.
Segment bliźniaczy – powierzchnia użytkowa od 110,09 mkw. Wielkość działki nawet 380 mkw w zależności od lokalu. Koszty ogrzewania to zero złotych.

 

Najważniejsze informacje dotyczące Pierwszego osiedla pasywnego w Zielonej Górze i w Polsce „Eko osiedle I”:

1. Standard wszystkich budynków wg operatu szacunkowego zaliczony jest w kategorii budynków PREMIUM (najwyższa kategoria), ze względu na najwyższy stopień energooszczędności i własną produkcję prądu do zbilansowania zapotrzebowania energii na ogrzewanie z wentylacją i podgrzanie wody przez co zredukowano emisje CO2 do zera (100% – redukcji emisji CO2 ).
2. Standard budynków pasywnych wyprzedza daleko normy, które będą obowiązywać w Polsce od 2021r.
3. Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zostanie stworzony zdrowy klimat w pomieszczeniach, jest to szczególnie ważne dla alergików.
4. Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Już w pierwszym roku użytkowania domu jesteśmy w stanie odczuć jaka kwota zostaje nam na koncie nie płacąc rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Zużycie energii w domach pasywnych osiąga maksymalnie 15 kWh/m2 na rok na ogrzewanie i wentylacje. W tradycyjnym budownictwie wynosi ono od 95 do 130 kWh/m2 rocznie

Opis techniczny w standardzie budynków pasywnych Eco-Fix:

Budynki zaprojektowane są w technologii masywnej.

 • Budowa: ściana z bloczków silikatowych „Natura, zdrowie i ekologia”, – Silikaty są wyrobami ekologicznymi, nie emitują żadnych szkodliwych związków, a pod względem promieniotwórczości naturalnej zaliczane są do najbezpieczniejszych materiałów budowlanych. Podczas produkcji nie są dodawane jakiekolwiek surowce czy związki chemiczne szkodliwe dla środowiska naturalnego. Silikaty są materiałem o najniższym poziomie zawartości szkodliwych pierwiastków promieniotwórczych – kilkakrotnie niższym od tego którym charakteryzują się inne popularnych materiały budowlane. Ściany dzięki bloczkom silikatowym zapewniają bardzo dobrą akumulacje oraz wysoką dźwiękochłonność.
 • współczynnik ścian Uc <0.15 po przeliczaniu w PHPP współczynnik na tej lokalizacji to poziom Uc = 0.1/0,13. Zastosowano 30cm styropianu grafitowego, współczynnik lambda 0.31
 • fundamenty/grunt – płyta fundamentowa wyizolowana dołem XPS – współczynnik U < 0.15
 • dach/stropodach współczynnik U < 0.1 wyizolowane wełną mineralną.
 • wentylacja mechaniczna – rekuperator z 93% skutecznością.
 • stolarka pasywna Uw w zabudowie < 0.85 W/m2K, zamontowane w strefie docieplenia.
 • ogrzewanie pompa ciepła z inteligentnym systemem zarządzania – ( Klasa A/A+) – rozprowadzenie niskotemperaturowe podłogowe – w domu nie ma grzejników poza łazienką
 • budynki zaprojektowane są bez mostków termicznych oraz w miejscach newralgicznych zminimalizowanie do maksimum (powłoka izolacyjna nieprzerwana: podłoga -ściana- dach)
 • żaluzje zewnętrzne od strony południowej, – nie rolety
 • oświetlenie – energooszczędne LED
 • ekologiczny system dla środowiska w postaci odzysku wody deszczowej – Woda deszczowa zbierana jest z dachu poprzez system rynnowy, a następnie doprowadzana rurą spustową do zbiornika. Woda oczyszczana jest na filtrze koszowym o drobnych oczkach, po czym przepływa do zbiornika (w sposób grawitacyjny). Pompa pompuje wodę ze zbiornika do przyborów (spłuczka WC, pralka) w budynku. Jeśli poziom wody w zbiorniku jest zbyt niski, wtedy automatycznie na przybory podawana jest woda wodociągowa. System wyposażony w centralę z samozasysającą pompą i sterowanie uzupełnieniem wody wodociągowej.
 • każdy budynek ma własną niezależną minielektrownie na dachu w postaci modułów fotowoltaicznych (PV) w ilości przewyższającej zapotrzebowanie prądu na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody – zakładając obliczeniowo średnie zużycie.
 • Wszystko w klasie A i A+
 • Budynki są w standardzie deweloperskim plus – tj. zagospodarowanie terenu (ogrodzenie, taras, pergola tarasowa,trawnik, drzewka, itp.).

 

—> Więcej informacji znajdziecie na stronie www.ecofix.biz lub na Facebooku:
https://www.facebook.com/Ecofix.biz

Chcesz się dowiedzieć więcej? Skontaktuj się z Eco-Fix Sp. z o.o.

DANE KONTAKTOWE
ECO-FIX SP. Z O. O.
ul. Energetyków 7
tel. 68 400 00 07
65-729 Zielona Góra
E-mail: info@ecofix.biz

 

Źródło: mat. prasowe partnera

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

 1. Wybudowalem dom tech. Cegla/pustak w latach 87/8
  Docieplilem go 20 cm styr. metr w ziemię, stropy 30.
  Założyłem pompę ciepła, solanka z 8 metrów i Solary. Splacilo się po śr. 8 latach w skutek podwyżki gazu.
  Teraz założyłem 10 kWh fotowoltaikę i wychodzę na czysto energetycznie. Gaz odciąłem.
  Moja pasywnosc, to dom 0 opłat za ciepło i energię.
  Do spłaty pozostało ok 35 tys to około 7 lat. Jeśli podrozeje prąd to ok 5-6 lat…
  Potem już tylko czysty zysk ok 5.5-5 tys rocznie.

 2. Bardzo ciekawy artykuł i informacja! Nasze miasto się rozwija, jak wymienimy nasze autobusy na elektryczne to staniemy się eko Zieloną Górą!!! Mam nadzieję że to nie ostatnie takie osiedle w naszym mieście! Powodzenia

 3. Dobrze ze budujecie z silikatow. Niektóre firmy wciskają kit i ściany z SIP, a to totalne oszustwo, gdyż co innego reklamują a co innego robią na budowie. W waszym przypadku widzę przyszłość , bo ściany z silikatow mają świetne parametry.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here