Ćwiczenia fizyczne dla dzieci – jak je zaplanować?

0
138
fot. materiały prasowe

Aktywność fizyczna jest potrzebna każdemu z nas. Dzieci są tą grupą, która jest w bardzo dynamicznym okresie swojego rozwoju i potrzebują dużo ruchu. Przy tym nasi milusińscy lubią być aktywne fizycznie i chętnie uczestniczą w różnych sportach. Dlatego warto to wykorzystać.

Ponadto aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz  równowagę psychiczną i fizyczną naszego dziecka. Codzienna gimnastyka lub uprawianie jakiegoś sportu powoduje odporność na infekcje wirusowe, układ immunologiczny milusińskiego uprawiającego sport jest dużo w lepszej kondycji, niż tego siedzącego ciągle przed komputerem. Systematyczne ćwiczenie również powoduje mniejszą podatność na kontuzje, zmniejszenie ryzyka wad postawy oraz chorób psychicznych wieku dziecięcego. Dlatego warto z dzieckiem codziennie ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie. Oto trzy gotowe plany treningowe, które można wykonywać w domu.

Proponowane zestawy ćwiczeń można codziennie wykonywać wspólnie z dzieckiem i przy tym doskonale się bawić. Niemniej jednak przed  rozpoczęciem gimnastyki, należy pamiętać o rozgrzewce. Na stronie https://fitrepublic.pl/rozgrzewka-na-wf-gotowe-zestawy-cwiczen-w-punktach/, znajdziecie jeszcze więcej gotowych zestawów rozgrzewek dla dzieci wraz z rozpisanymi ćwiczeniami.

Zestaw 1

  • Podskoki w miejscu, jak małe piłeczki. Tempo: wolno, wolno, szybko, szybko, szybko, wolno,
  • wolno, wolni, szybko, szybko, szybko.
  • Klęk podparty i wykonujemy na przemian koci grzbiet i wklęsłe plecy. Wykonujemy tak do 10 powtórzeń.
  • Pchanie taczki. Łapiemy za kostki dziecka, a one chodzi na rękach do przodu i do tyłu, zmieniając kierunek. Tak może przejść mniej więcej 15 m.
  • Marsz na czworaka z podporą z przodu. Przejść ok. 20 m
  • Szybki bieg w miejscu (sprint)

Ćwiczenie odprężające: marsz w wolnym tempie np. przy akompaniamencie instrumentu.

Zestaw 2

  • Kładziemy się na brzuch i uginamy nogi w klonach. Chwytamy rękami stopy, unosimy tułów i robimy kołyskę.
  • Skakanka. Kręcimy skakanką na taką długość, na ile pozwalają nam warunki domowe. Na początku kręcimy pomału, a w miarę możliwości przyśpieszamy. Jeżeli widzimy, że tempo dla dziecka jest za szybkie, to zwalniamy. Czas kręcenia zależy od kondycji naszego dziecka.
  • Małe kaczuszki. Kucamy w delikatnym rozkroku i chwytamy się za kostki. W takiej pozycji maszerujemy do przodu na dystans ok. 10m
  • Biegamy w różnych kierunkach w tempie podanym przez instrument muzyczny. Na sygnał np. gongu zatrzymujemy się i wykonujemy okrężne ruchy ramionami.
  • Kładziemy się na bok i podbieramy się jedną ręką. Obchodzimy nogami po obwodzie koła.

Ćwiczenia relaksujące: Siad w skulonej pozycji, głowa zbliża się do kolan- wdech. Następnie przechodzimy do siadu prostego, ramiona wznoszą się do góry- wydech.

Zestaw 3

  • Tor przeszkód. Układamy dwie linie o dystansie między sobą 2 m. Bierzemy klocki,  plastikowe kręgle lub inne zabawki, które będą torem przeszkód. Układamy przeszkody w linii prostej. Przebiegamy między nimi, tak aby nie dotknąć żadnej. Powtórzyć ze 3 razy.
  • Stajemy prosto, plecy proste, ramiona wyciągnięte do przodu. Wykonujemy przysiady- uginamy kolana i zwracamy uwagę na prawidłową postawę. Robimy 7 powtórzeń.
  • Układanie piramidy. Bierzemy kolorowe klocki i każdemu zawodnikowi dajemy klocki w jednym kolorze. Ustalamy tor. Biegniemy i przenosimy klocki swojego koloru na drugi koniec toru. Układamy piramidę. Następnie rozpoczynamy od miejsca, gdzie ułożyliśmy piramidę. Kto pierwszy ułoży z klocków piramidę ten lepszy. Powtarzamy 2x
  • Bierzemy coś, co może być podwyższeniem. Na przykład stopień schodowy, lub nieprzesuwny taborecik łazienkowy. Wskakujemy i zeskakujemy obu nóż ze stopnia. Ćwiczenie powtarzamy 7 razy
  • W różnych pozycjach podajemy sobie wspólnie woreczki z grochem lub inny przedmiot. Wykonujemy ćwiczenie ze skrętami w lewo i prawo.

Ćwiczenie relaksujące: Marsz zwykły, marsz ze wspinaniem na palce, marsz po zewnętrznych krawędziach stóp, marsz po wewnętrznych krawędziach stóp.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here