Co warto wiedzieć o kartach pamięci?

0
86
fot. materiały prasowe

Choć karta pamięci to niezbyt duży gadżet, to dla wielu ma on ogromne znaczenie. Wykorzystujemy go do zapisu efektu naszych fotograficznych zmagań i nie tylko. Wybór produktów na rynku jest naprawdę spory, dlatego kupno odpowiedniego modelu nie należy do najprostszych. Wszelkie parametry, opisy czy standardy mogą zawrócić nam w głowie. O czym trzeba wiedzieć, aby zakupić odpowiednią kartę pamięci?

Pojemność karty – jak to wygląda?

Parametr ten jest zarówno najważniejszy, jak i najprostszy. Oczywiste jest to, że wraz ze wzrostem pojemności danej karty, będziemy w stanie zapisać na niej więcej danych. Czy jednak lepiej postawić na kilka mniejszych kart, czy jedną, która pomieści sporo informacji? Jak się można domyślić, zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim zakup jednej karty sumarycznie jest bardziej opłacalny, a ciągła wymiana nośnika danych nie jest konieczna. Niestety, kiedy ulegnie on zniszczeniu, wszystkie dane zostaną utracone. Co zatem warto zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest zakup kilku kart o średnio-dużej pojemności, które mogą być idealnym kompromisem. Dane będziemy w stanie swobodnie pogrupować, a wymiana karty pamięci nie będzie musiała odbywać się zbyt często.

Co oznaczają prędkości kart pamięci?

Maksymalna prędkość, z jaką karta jest w stanie odczytywać oraz zapisywać dane to bardzo istotny parametr. Podawany jest on w MB/s, a szybki odczyt znacząco skraca czas kopiowania danych na dysk komputera, a jak wszyscy doskonale wiemy, systematyczne archiwizowanie swojej pracy, jest bardzo ważne. Prawda jest jednak taka, że dla profesjonalnych fotografów to czas zapisu jest znacznie istotniejszy. Dzieje się tak dlatego, że dzięki niemu możliwe jest uniknięcie spowolnień w przesyle danych. Jeśli do nich dojdzie, nasz sprzęt może zawiesić się na kilka chwil, a tego przecież nikt z nas nie chce. W związku z tym warto zadbać, aby zakupowane przez nas karty charakteryzowały się stosunkowo dużą prędkością zapisu, jak i odczytu.

Wybór karty pamięci – o czym należy pamiętać?

W momencie, kiedy udajemy się do sklepu i mamy w głowie minimalne parametry, jakie zalecił nam producent, warto pamiętać o jednej rzeczy. Należy zakupić choć trochę lepszy model niż możliwie najgorszy. Dlaczego? Rozwój technologii jest naprawdę bardzo szybki, dlatego szansa na zmianę przez nas urządzenia jest naprawdę duża. W takim wypadku nikt z nas nie chciałby mierzyć się z dodatkowymi kosztami. W związku z tym znacznie lepiej jest zakupić nieco bardziej nowoczesną kartę pamięci, którą możemy zakupić na morele.net/kategoria/karty-pamieci-626/.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here