Będzie podwyżka za śmieci. Ile zapłacimy?

3
1683
fot. ZielonaNews.pl

Od 1 lutego 2022 mają wzrosnąć opłaty za śmieci. Opłata za gospodarowanie odpadami w Zielonej Górze (poza sołectwami) wzrośnie z 25 do 29 zł za osobę. W sołectwach z kolei z 19 do 23 zł.

Jak wyjaśniał Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, opłaty te są konieczne z uwagi na rosnące koszty innych elementów wpływających na gospodarkę odpadami i planowane inwestycje. Wśród czynników, które mają wpływ koszy wywozu śmieci wymieniono m.in. inflację, która pociąga za sobą wzrost kosztów choćby opłat za paliwo, worki na śmieci. – Inflacja ma diametralne znaczenia. Rosną nam koszty zagospodarowania odpadów. Każdy mieszkaniec Zielonej Góry łącznie produkuje około 30 procent więcej niż w roku poprzednim – mówił podczas sesji rady miasta Krzysztof Sikora z ZGK. Wzrośnie koszt worków na śmieci, które są rozdawane mieszkańcom. – Za worki w przyszłym roku wydamy 1 mln zł. Czyli o ponad 300 tys. więcej niż wydawaliśmy w złotówkach w tym roku – mówił Sikora. Wzrost paliwa oszacowano na 21 procent.-  Spółka rocznie wydaje na samo paliwo około 2, 2 mln zł – wyliczał prezes ZGK.

Koszty oddawania śmieci do recyklingu zewnętrznego
– Nie wszystkie odpady są przechowywane i mogą być przechowywane w Raculi, dlatego znaczna ich część wysokokaloryczna musi być oddana zewnętrznemu recyklingowi – tłumaczył K. Sikora. I kalkulował, że w 2022 roku koszt ten będzie wynosił 12,5 mln zł. – W tym roku wydaliśmy 9,1 mln zł. Więc same koszty wzrastają nam o 3 mln zł – mówił. Sikora.

Wzrost kosztów energii
Dodatkowo rosną koszty energii. – Jeśli spojrzymy dalej to spojrzymy na wzrost kosztów energii elektrycznej, która dopada nas wszystkich. My  jesteśmy w tej samej grupie łączne z miastem w związku z powyższym cena energii elektrycznej wzrośnie o 94 procent i prawie wyniesie 650 tys. zł. Na co za bardzo wpływu też nie mamy – tłumaczył Siora.

Inwestycje
Wyliczano także konieczne inwestycje, które są planowane w najbliższym czasie. – Hala sortownicza w Raculi wymaga niesamowicie szybkiego remontu i nowego projektu, dlatego przygotowujemy się do tego, żeby zbudować linię sortowniczą by mieć mniej śmieci trafiających na hałdę, a więcej gotowych do odzysku, żeby zminimalizować koszty składowania odpadów, a więcej odzyskiwać więcej odpadów. Wymaga tego od nas także prawodawstwo – wyjaśnia Sikora. Dodatkowo ZGK będzie musiał zbudować zamkniętą halę do składowania odpadów, zmodernizować sortownię, konieczna jest także modernizacja floty. Wzrosły także ceny stali i opłata marszałkowska.

„Za” podwyżkami było 17 radnych, pięciu było przeciwnych. Szczegóły dotyczące podwyżek znajdziecie w uchwale: Uchwała dotycząca podwyżek.

 

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. W sołectwie Zielona Góra cena za wywóz śmieci już od dawna wynosi 25 zł. Więc gdzie tu jest prawda?

  2. Na jakiej podstawie przed wyliczenia, że każdy mieszkanie produkuje 30% więcej odpadów??? To samo dotyczy worków na śmieci. 1 mln??? Skąd takie wyliczenie??? Na paliwo 2,2mln a na worki połowę tej sumy??? Przecież to kpina z samodzielnie myślących ludzi! Tu chodzi o zamordyzm podatkowy. Politycy zrobili sobie podwyżki 100% a „zwykły” niewolnik ma płacić i płakać?! Tak dłużej nie będzie i sami się o tym przekonacie…

  3. Lata kretynów na stołkach, polityków celebrytow spowdowala, że w czasie kryzysu jesteście w dup…
    Nie martwcie się już nie długo nie będziecie się martwić o ceny śmieci tylko o cenę życia.
    Dla pocieszenia dodam, że ów wyżej wymienieni tego zmartwienia nie będą mieli.
    P.s ponoć akcyza na paliwo ma zmaleć a na globalnej giełdzie paliwo za baryłkę leci w dół. Dobrze że będzie podwyszka spowodu paliwa.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here