Największy publiczny teleskop na świecie. Uniwersytet przyczyni się do jego powstania

0
810
Designed by Freepik

Uniwersytet Zielonogórski bierze udział w międzynarodowym projekcie budowy największego publicznego teleskopu. – Chcemy dać gwiazdy każdemu na świecie, bo przecież gwiazdy należą do nas wszystkich – mówiła Aleksandra Błaszczyk, koordynator projektu z CEO Uroborus S.L. I przytoczyła anegdotę: W Los Angeles w roku 1982 roku mieli wielką awarię i nie było prądu w całym mieście. Wówczas posypała się lawina zgłoszeń, że pojawiają się dziwne obłoki, że chyba atakują obcy, a to była droga mleczna. Niesamowita ilość ludzi, zwłaszcza ta żyjąca w mieście, nigdy nie widzi gwiazd. Ten projekt może to zmienić – przekonywała

Międzynarodowy astronomiczny park rozrywki

W ramach projektu powstanie ośrodek będący swoistego rodzaju parkiem astronomicznych, naukowych atrakcji z bazą noclegową i całą infrastrukturą.  – Postawione będą dwa ośrodki funkcjonujące jako jedna jednostka. Główny ośrodek, gdzie będzie znajdować się całe zarządzanie, będzie znajdować się w Polsce, a ośrodek, gdzie będzie znajdować się większa część teleskopów, będzie znajdować się na Teneryfie z racji warunków obserwacyjnych. Ośrodki będą w pełni otwarte dla zwiedzających, będą funkcjonowały w postaci pewnego rodzaju parku atrakcji naukowych. Zarówno do polskiego ośrodka jak i tego na Teneryfie, będzie można po prostu przyjść i zwiedzać. Zobaczyć jak funkcjonują te teleskopy, jaki dają obraz, chcemy dać możliwość takiemu odwiedzającemu spojrzeć w taki teleskop, a prywatnej osobie możliwość zrobienia własnych obserwacji. To jest to, czego dotychczas obserwatoria nie dawały – wyjaśnia Błaszaczyk. Teraz jest tak, że większość teleskopów i obserwatoriów jest zamknięta dla publiczności i mają do nich dostęp tylko naukowcy. – Są tylko wybrane dni w roku, w których można z nich skorzystać. Tu będzie odwrotnie. Będziemy prowadzić badania, ale tego typu teleskopy będą otwarte dla publiczności większą część roku, albo nawet cały rok – mówił Wojciech Lewandowski z Instytutu Astronomii. Poza największym teleskopem zostaną zbudowane także mniejsze. Do dyspozycji turystów będą też teleskopy słoneczne.

Udział Uniwersytetu Zielonogórskiego w międzynarodowym projekcie

Ośrodek po polskiej stronie znajdzie się w gminie Sztutowo, na obszarze Żuław Wiślanych.  – Dlaczego Sztutowo?  Z racji lokalizacji jest bardziej atrakcyjniejsza północna część Polski, gmina ma też bardzo dobre warunki świetlne, jest tam po prostu ciemne niebo – wyjaśnia A. Błaszczyk.

Jaki zatem udział ma nasz uniwersytet i co na tej współpracy zyskamy? – Nie zrobilibyśmy tego projektu astronomicznego  bez współpracy z wydziałem astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego – przekonuje Błaszczyk. A prof. Lewandowski dodaje, że nasz uniwersytet przygotowywał projekty związane z obserwacją i użytkowaniem tego typu teleskopów. – Druga rola, to ta edukacyjna. Bardzo  nam zależało, żeby jak najwięcej jednostek z uniwersytetu się w to zaangażowało. Dwaj nasi studenci jadą już na Teneryfę w celach naukowych. Jest to też doskonała perspektywa dla osób, które chciałyby aplikować do nas na studia. Bo przecież warto studiować astronomię w Zielonej Górze i pojechać na Teneryfę, gdzie jakość obserwacji nieba jest najlepsza – wyjaśniał. Według projektu budowa teleskopów zostanie rozpoczęta pod koniec 2019 r. i ma trwać 2 lata.

Poniżej znajduje się wideo zrobione ze zdjęć nieba wykonane z… telefonu

 

Konsorcjum zostało powołane przez:

– Uroborus SL, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie

– Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, Polska

– Uniwersytet Zielonogórski, Polska

– Wydział Fizyki Uniwersytetu Madryckiego (Universidad Complutense de Madrid), Hiszpania

– Gmina Sztutowo, Polska

– Travel Foundation, Anglia

 

MISJA PROJEKTU

Stworzenie nowoczesnej i profesjonalnej bazy obserwacyjnej mającej na celu promocje wiedzy i edukacji w zakresie jednej z najszybciej i najszerzej rozwijających się dziedzin, jaką jest Astronomia jak również przeprowadzenie serii działań edukacyjno-badawczych zaadresowanych do różnych segmentów populacji w obrębie krajów partnerskich jak również całego Świata.

ASTRONOMY AND SCIENCE CENTRE – THE BIGGEST PUBLIC TELESCOPE IN THE WORLD – https://asctenerife.com/

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here